Vládní návrh daně z neočekávaných zisků vyvolal kritiku opozice, analytiků i firem, kterých se bude týkat. Zavádění opatření, které se má v letech 2023 až 2025 vztahovat na některé energetiky, petrolejáře a banky, provází komunikační chaos. Zatímco ODS prosazuje platnost od prvního ledna, z KDU-ČSL a pirátské strany zní, že by takzvaná windfall tax měla platit i retroaktivně pro letošní rok.

Hrozba zpětného zdanění minulý týden srazila kurzy akcií ČEZ a bank na pražské burze, tržní hodnota společností klesla o desítky miliard korun. ‚‚Možná by členům vlády prospělo školení z fungování finančních trhů,” komentuje neopatrné zveřejňování citlivých kurzotvorných informací Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace.

Chystané opatření má za nesystémové a nespravedlivé, jelikož dopadne jen na šest největších bank a ministerstvo financí počítá mimořádný zisk i na základě výsledků ze dvou ‚‚pandemických” let, kdy byla česká ekonomika v útlumu. Zavedení windfall tax podle ní také může odradit zahraniční investory a prodražit obsluhu státního dluhu, protože by pravděpodobně vedlo ke snížení ratingu Česka. ‚‚Divila bych se, pokud by se banky nebránily u soudu,” říká Zahálková.

Jak realistické je, že projde i zpětné zdanění za letošní rok?

Doufám, že snad naši vládní představitelé budou mít rozum a daň neprojde, protože bychom si tím zadělali na spoustu budoucích problémů.

Zaznamenali jste i jiné hmatatelné dopady návrhu než pokles akcií bank na pražské burze?

My tím návrhem žijeme prakticky od léta, kdy jsme tušili, že se něco takového připravuje a snažili jsme se s ministrem financí aktivně jednat. To se moc nepovedlo, místo standardní debaty to bylo spíš o tom, že jsme něco zaslechli na trhu a chtěli jsme si to s ministrem vysvětlit.

Zároveň jsme mu někdy na začátku srpna navrhli spoustu jiných, z mého pohledu daleko efektivnějších řešení pro celou českou ekonomiku. Ale nebyli jsme vyslyšeni a pak nám přistál návrh zákonné úpravy daně z neočekávaných zisků, na jehož připomínkování jsme měli krásných 36 hodin. To není úplně standardní jednání.

Jakým způsobem by měla probíhat komunikace takto kurzotvorných informací?

Myslím si, že kdybychom byli ve Spojených státech, tak by lidé, kteří řekli takto kurzotvornou informaci, šli minimálně před soud. Možná by členům vlády prospělo nějaké školení jak fungují finanční trhy a vůbec bankovní sektor, protože tohle je diletantský přístup.

Forbes Digital Premium