Otevřete si aplikaci, podíváte se přes displej mobilu nebo tabletu a najednou váš obývací pokoj ožije. Vedle gauče se objeví vodopád, jezírko nebo stromy. Nad vámi se rozzáří hvězdy, kolem budou poletovat motýli a z vody vyskakovat delfíni.

Streamovací platforma Disney+ už zkouší zaujmout diváky nejen obsahem, ale i formou. Nový krátký film Remembering, v němž hraje hlavní roli Brie Larson (Captain Marvel), spoléhá na možnosti rozšířené reality, s níž Disney čím dál více začíná experimentovat.

Za tímto projektem stojí partner Brie Larson, režisér a scenárista Elijah Allan-Blitz, který si dlouhodobě hraje s virtuální realitou ve filmech a uznání si získal třeba za imerzivní dílo o holokaustu, které doprovázelo dokument Defying the Nazis: The Sharps’ War.

Allan-Blitz dříve pracoval jako učitel v mateřské školce a chtěl dílem znázornit lidskou představivost pohledem dítěte. Larson v něm hraje spisovatelku, která zapomene svůj nápad, když jí najednou během přemýšlení zazvoní telefon.

Vzpomenout si jí pomůže její vnitřní dítě, které ztvárnila herečka Dusty Peak a jež právě žije v divutvorné říši plné duh a padajících hvězd.

Allan-Blitz na devítiminutovém snímku pracoval dva roky a jeho hlavní sdělení je zřejmé: nezapomínat na své vnitřní dítě ani v dospělosti, neopouštět svoji hravost a kreativitu.

Celé to funguje přes aplikaci v mobilu, která stejně jako snímek bohužel nyní není v Česku dostupná. Snad se brzy dočkáme.

Rozšířená realita se před vámi odehrává zhruba minutu. Jde spíše o ukázku možností, které technologie může v budoucnu nabídnout. Posun od pasivního sledování k bližšímu zapojení do děje.

„Díky tomu si zážitek zapamatujete hlouběji než jen jako něco, co sledujete,“ míní pětatřicetiletý režisér Allan-Blitz. „Myslíme si, že takhle vypadá budoucnost toho, jak budou lidé interagovat se zábavou.“

Disney ví, že podobný wow efekt může filmy a seriály posunout na vyšší level. Avatar 2 a modravá krajina Pandory všude kolem vás? Vodou se plnící útroby Titaniku? Darth Vader vedle vás na křesle? Možnosti jsou široké, ale až čas ukáže, jestli má technologie perspektivu, nebo skončí podobně jako 3D filmy ve slepé uličce.

Že to Disney myslí s rozšířenou realitou vážně, je ale zřejmé. Loni oznámila přípravu jedinečných zážitků na výletních lodích Disney Wish, kde si plavbu můžete zpestřit pomocí rozšířené reality a telefonu.

Až se setmí, stačí spustit aplikaci, nebe kolem vás se rozzáří a kolem se najednou začnou prohánět postavy z Disneyho značek. Plavba s Aladinem, Mickeym Mousem a Kačerem Donaldem? Pro dětské cestující to může být výjimečná zkušenost, Disney navíc slibuje, že aplikace bude určitým způsobem interaktivní.

Bude tedy tohle cesta budoucnosti? Netflix opatrně vsázel na jiný druh interaktivity, když zkusil diváky ve speciální epizodě Black Mirror: Bandersnatch rozhodovat o dalším vývoji děje. Ve velkém se ale zatím neuchytilo ani to, ani virtuální realita, ani rozšířená. Kdo vyhraje?