Je to slušný výčet nepřátel. Zdeněk Bakala, Jiří Písařík, Tomáš Bárta, Vladimír Komár, ale také třeba Petr Sisák či František Mrázek. Ti všichni, bez ohledu na to, zda jde o příslušníky nejvyšší miliardářské elity, nebo naopak o vlivné šíbry podsvětí, se s ním v nějaký moment svých životů střetli. S různým výsledkem.

Zlý muž tuzemského byznysu, Slovák Pavol Krúpa, teď začíná novou epizodu svého divokého příběhu.

Čtěte také: „Minerální“ obchod roku: Ondrášovka miliardáře Krúpy kupuje Korunní

Své agresivní investiční výpady již totiž nebude chystat pod hlavičkou investiční skupiny Arca Capital, kterou před bezmála 20 lety založil a řadu let vedl jako její největší akcionář, ale pod nově založenou společností Krupa Global Investments.

„Rozhodl jsem, že své aktivity vyčlením mimo strukturu Arca Capital. Je to logický krok ve vztahu, kam se Arca nově vydává. Znamená to, že fakticky odcházím také z akcionářské struktury firmy,“ uvedl pro Forbes Krúpa.

Detailní nové rozložení sil v Arce ale komentovat nechce. Podle všeho mu tam zůstane symbolický několikaprocentní podíl, většinu, přes 50 procent, by měl nově držet jeho dosavadní společník zodpovědný za většinu současných aktivit Arca Capital, další Slovák Rastislav Velič. Dalšími akcionáři zůstávají Peter Krištofovič a Henrich Kiš.

Krúpa už loni část svého podílu rozdělil společníkům a vůbec poprvé přestal být největším majitelem slovensko-české investiční skupiny.

Jeho odcházení je však z velké části vynucené. Arca Capital se nově chce etablovat v oblasti financí, snaží se koupit banku Wiener Privatbank v Rakousku a své plány v bankovnictví má i v Česku.

Vedle toho Velič buduje silnou nohu personálních služeb, kdy konsoliduje velké česko-slovenské personální agentury, rozvíjí nápojový byznys Ondrášovky a Karlovarské Korunní, realit a maloobchodu a celkově se snaží vymanit ze škatulky nájezdnické organizace, která žije zejména z nepřátelských akcí a soudních sporů.

Skupina se snaží prosadit na přísně regulovaném trhu a bouřlivák Krúpa se svou kontroverzní reputací začíná být přítěží. Dobře to bylo vidět na zamítavém stanovisku ČNB z ledna letošního roku. Centrální banka Krúpovi nepovolila řídit investiční fond Arca Capital CEE, v rozhodnutí doslova uvedla, že Krúpa pro ni není důvěryhodný.

Krúpa tak zvolil ústup do pozadí a své aktivistické projekty chce nově koncentrovat pod Krupa Global Investments. Tam údajně skončí řada spekulativních akciových pozic, stejně jako právní pozice v OKD a vůči Zdeňku Bakalovi, útok na podmínky privatizace Agrobanky americkou GE a řada dalších i méně viditelných projektů. Údajně jde o aktiva až za čtyři miliardy korun.

Krúpovi se také nedávno splnil sen, když se na jedné straně obchodní války ocitl s jestřábem z Wall Street Carlem Icahnem, nejslavnějším investičním nájezdníkem světového byznysu. Právě jeho Krúpa označuje za svůj vzor.

Finanční dravec Carl Icahn. Foto: Forbes.com

Společně se snaží zmařit prodej veřejně obchodované americké pojišťovny AmTrust. Podle Krúpy vedení americké firmy uměle snížilo cenu akcií, aby mohlo dojít k levnému převodu akcií do společností, které údajně kontroluje právě management pojišťovny.

Společně s Icahnem se snaží této privatizaci zabránit. Zatím úspěšně. Arca drží v AmTrustu asi 2,5 procenta, Icahn přibližně desetinu. I tato pozice ale skončí u Krúpy a jeho nové společnosti. Dvaaosmdesátiletý investiční veterán Arcu dokonce koncem května pochválil na svém velmi vlivném a citovaném twitterovém účtu.

Právě na americké akcie se chce Krúpa nově více zaměřit.

„Někdy je až k nevíře, co se může v dnešní době dít v takové zemi, jako jsou Spojené státy. Jestli tady hovoříme o divokém kapitalismu, pak se podívejte tam. A díky tomu tam vidím celou řadu příležitostí,“ hodnotí Krúpa, který ale zároveň nevzdává tažení proti uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi či proti americké GE. Vedle toho investoval například do akcií Facebooku nebo do fotbalového klubu Borussia Dortmund.

Úvodní foto: Michael Tomeš