Nejen košile a oblek musí dokonale sedět. Také kabát vybírejte s ohledem na váš typ postavy. Pokud vám padne jako ulitý, budete i v největší zimě v teple a pohodlí. A kromě toho samozřejmě kabát vhodné velikosti a střihu skvěle vypadá.

Při výběru byste měli vzít v úvahu nejen svou postavu, ale i tři základní rady, od kterých se odpíchnete:

  1. Kabát by neměl sedět příliš na tělo. Při výběru pamatujte, že pod ním bude několik vrstev a objem se jimi zvětší.
  2. Při výběru barvy pamatujte na jednoduchou úměru k formálnímu střihu se hodí formální, tedy tlumená, barva (černá, šedá, vínová, camel). Experimentování s barvou i vzory lépe snese například peacoat.
  3. Rukáv kabátu by měl vždy být delší než rukáv saka/svetru/košile pod ním.

Vysoká postava

Jako jedni z mála si můžete dovolit i kabát s délkou pod kolena, u takové délky však dbejte na to, aby kabát perfektně seděl v ramenou v opačném případě by mohl působit jako kousek po dědečkovi.

Dovolit si můžete také dvouřadý střih, který se obecně nedoporučuje mužům menšího vzrůstu. Tento typ kabátu je považovaný za nejformálnější ze všech střihů a měl by perfektně sedět. Jeho výhodou i nevýhodou v jednom je otevřený „výstřih“, při stylingu tedy vždy musíte myslet na to, co si obléknout pod něj, protože vrstvy vždy budou vidět. Zároveň však nikdy nebudete každý den vypadat stejně.

Menší postava

Dejte si pozor hlavně na délku. Krátký nebo středně dlouhý kabát bude pro vás ten pravý. Vyzkoušejte velmi pohodlný peacoat nebo jednořadý kabát s délkou pod hýždě.

Pokud vám práce dovoluje zvolit ležérnější styling, lehce nadzvedněte límec opticky vám přidá pár centimetrů navíc.

Štíhlá postava

Útlá postava má jednu velkou výhodu bude jí slušet jakýkoli střih. Nebraňte se proto ani modernímu zeštíhlenému pasu nebo naopak oversized kabátům.

Z oversized variant vyzkoušejte například momentálně znovu trendy raglán, kabát s volným střihem ramen (zjednodušeně by se dalo říct, že rukáv začíná už u límce). Ten byl poprvé ušit, aby se Lord Raglan, který v bitvě u Waterloo přišel o ruku, mohl dál pohodlně oblékat i s protézou.

Plnější postava

V ideálním případě se vyhněte moderním zeštíhleným střihům a kabátům s páskem v pase. Sednou vám hlavně univerzální rovné střihy. Zbytečně totiž neupozorňují na drobné nedostatky. A pozor i na barevnost. Černá sice zeštíhluje, ale mnohem lépe na vás budou vypadat tmavě šedé, tmavě modré či hnědé kabáty.

Kabát na míru

Alespoň jeden kabát na míru byste si měli dopřát. Díky kvalitnímu přírodnímu materiálu a správné péči vydrží krásný několik sezon, takže se vám investice vyplatí. A jde přece hlavně o váš komfort.

Pro muže s nekonfekční postavou to může být dokonce jediné přijatelné řešení. I přesto, že dnes už seženete snad všechny možné délky či šířky, ne vždy najdete model, ve kterém se budete cítit příjemně.