Už dnes večer začíná další ročník světové vývojářské konference firmy Apple s názvem Worldwide Developers Conference, která už od osmdesátých let každoročně hýbe světem technologií. A milovníci výrobků s logem nakousnutého jablka by tak měli zpozornět.

Konference potrvá až do pátku 10. června, ale největší očekávání tradičně panuje kolem dnešní úvodní přednášky, na které letos zřejmě opět vystoupí šéf Applu Tim Cook, tak jako to kdysi dělával legendární Steve Jobs.

Jako obvykle dojde na prezentaci strategie firmy pro další rok a fanoušci se mohou těšit zejména na představení nového softwaru z dílny Applu. Poslední dva ročníky byly vlivem pandemie přesunuty do online prostředí. To se ani letos nezmění, protože konference zaznamenala s virtuálními prezentacemi obrovský úspěch.

Co konkrétního však o programu letošní WWDC víme?

Jde v první řadě o softwarovou konferenci, podle předběžných zpráv se tak obecenstvo dočká zejména představení nových operačních systémů. Operační systém iOS 16 pro telefony iPhone by sice neměl být žádnou velkou revolucí, avšak pro své uživatele chystá vylepšení některých základních prvků. Mluví se například o vylepšení widgetů na zamykací obrazovce. Na podrobnosti si ale budeme muset do večera počkat.

Co se iPadů týče, u systému iPadOS panuje očekávání, že Apple zdvojnásobí funkce multitaskingu, a lépe tak využije výkon procesoru M1. Podle agentury Bloomberg by se tak iPad díky aktualizaci mohl více podobat notebooku než telefonu.

Apple nejspíš také představí svůj nejnovější operační systém MacOS s údajným názvem Mac Mammoth. Ten by mohl mimo jiné nabídnout osvěžení aplikací, jako je Mail, Notes, Safari a Messages.

Spekuluje se pak o tom, zda Apple představí platformu homeOS, která by měla nahradit stávající systém v AppleTV a umožnit společnosti naplno se pustit do výroby a prodeje vlastních produktů pro chytré domácnosti.

Stejně tak zaznívají zvěsti o představení RealityOS, operačního systému, který by měla využívat zařízení Applu pro virtuální realitu.

Pokud jde však o hardwarové novinky, budou si muset fanoušci Applu ještě chvíli počkat, protože americká společnost na své vývojářské konferenci nový kus hardwaru představila naposledy v roce 2017 a zatím nejsou žádné náznaky, že by se to mělo letos změnit.

WWDC však podle viceprezidentky Applu Susan Prescott přesto nabídne ještě mnohem víc. „Ve své podstatě byla konference vždy fórem pro navazování kontaktů a budování komunity,“ uvedla v tiskové zprávě. „V tomto duchu WWDC22 zve vývojáře z celého světa, aby se sešli a společně prozkoumali, jak uvést v život své nejlepší nápady a posunout hranice možností,“ vzkázala Prescott komunitě vývojářů aplikací pro Apple, která čítá celosvětově přes třicet milionů lidí.

Kromě nejrůznějších oznámení Applu tak bude letošní program zahrnovat také více informačních přednášek, špičkových výukových laboratoří a digitálních salonků.

Pro všechny registrované vývojáře je týdenní online účast na konferenci zcela zdarma, což je výrazná změna oproti fyzickým vstupenkám na akce v rámci WWDC, na které se v minulosti kvůli obrovskému zájmu vstupenky prodávaly prostřednictvím loterijního systému až za 1599 dolarů.

Zahajovací přednášku pak může sledovat každý živě na YouTube dnes v 19.00.