Bříško, boky, stehna, hýždě i svaly na rukou… Partie, které řešíme a řešit budeme. Baletem inspirované cvičení barre nabízí možnost, jak je zformovat vkusně, s grácií a bez stresu.

Barre, čteno „bár“, přináší ladnost a vnitřní klid. Jedná se o tak trochu jiné cvičení u tak trochu jiné tyče – té baletní. Respektive baletního bradla, zajišťujícího oporu. Nedochází tak k přetěžování kloubů a přepínání svalů, které jsou přitom posilovány do hloubky.

Cvičení také zlepšuje ohebnost a rýsuje postavu. Navíc však klade důraz na pocit bezpečí a profesionální péči, takže jeho celosvětová obliba významně roste.

Samotný původ jde za německou balerínou Lotte Berk, která na přelomu padesátých a šedesátých let utrpěla zranění a musela se vzdát profesionální kariéry. Tančení a cvičení však nechat nechtěla, takže ho zkombinovala způsobem zahrnujícím baletní, posilovací i protahovací prvky – a zároveň šetrným k pohybovému aparátu.

Studio si otevřela v Londýně, kde cvičení zažilo první vlnu boomu a zamilovaly si ho i americké herečky Joan Collins nebo Barbra Streisand. Barre uplatňuje pohybové principy pilates, a nejde proto nikdy do nepřirozených pozic. Lotte však byla povahy svérázné, a cviky proto nesly názvy jako „prostitutka“ nebo „čurající pes“.

Ve skutečnosti se jedná o ladné a jemné pohyby. Povětšinou šedesátiminutová lekce pak cvičícím skutečně propůjčí dojem baletky či „baleta“. Tutu a piškotů nicméně netřeba. Nejlépe se cvičí v legínách, tričku nebo tílku a naboso či v protiskluzových ponožkách. Vybraná studia disponují svými podložkami a účast omezují, aby zajistila maximální komfort a pocit bezpečí.

Lektorky používají pouze tyč a svou váhu, v jiných lekcích je možná kombinace s pomůckami, jako jsou odporové gumy, overbally, závaží či slide disky. Častá je i kombinace se cviky na podložce. Cvičení nevyžaduje zvláštní pohybové dovednosti, a začátečníci se ho tedy nemusejí bát.

Lenka Krejčová Barre Academy (Praha)

Studio se třemi sály bylo založeno před rokem a jeho majitelka Lenka Krejčová realizovala koncept, o kterém vždycky snila. Pochází z umělecké taneční rodiny a pohybu se věnuje už od dětství. Barre učí téměř deset let a ve cvičení spojila hluboké znalosti baletu, tance a pilates.

Cvičit podle ní může dvacetiletá dívka, ale i žena po porodu či v menopauze. Na poslední dva typy se Krejčová zaměřuje. Kdo prý jednou s barre začne, vydrží u něj dlouho. „Mám klientky, které ke mně chodí už deset let. V průměru je to ale kolem tří až čtyř let,“ popisuje žena, která mimo jiné i školí budoucí instruktorky barre.

Zároveň se v barre dále vzdělává. „Minulý rok jsem navštívila asi třicet studií a například na jedné hodině v New Yorku jsem se za celou hodinu baletní tyče nedržela ani jednou. Jsou i instruktorky, které jsou celou hodinu na podložce. Druhů je hodně,“ konstatuje Krejčová.

Studio Barre Prague (Praha)

Zuzana Mikysková na pražském Břevnově v roce 2020 otevřela studio, které předloni prošlo výraznou změnou své podoby. Ráda a často se totiž inspiruje v zahraničí.

„Myslím, že se nám povedlo vybudovat místo, které lahodí nejen tělu, ale i oku a duši. Kde ženy po vstupu zapomenou na každodenní shon a starosti a hodinu věnují jen a jen sobě,“ pochvaluje si Mikysková.

Spousta žen do studia chodí už od jeho založení, ale každý týden prý přicházejí nové. „Mnoho klientek chodí pravidelně jednou až třikrát týdně. Třikrát týdně už vidíte výsledky velmi rychle,“ konstatuje Mikysková, která chce příchozí vyvést z omylu, že balet je doménou profesionálů.

Zároveň dodává, že studio vyhledávají i muži, kteří chtějí cvičením kompenzovat jednostranný sport svého zájmu.

Pilates & Barre Boutique Studio (Brno)

Rovnováha, síla, energie. To je motto nově založeného barre studia v Brně. Pod designérskou taktovkou Adély Spálenkové navazuje na mnohaleté úspěšné studio, které se nacházelo v menších prostorách jako součást fitcentra.

Studio nabízí dva typy cvičení: Slim Barre a Total Barre. První je energičtější a důraz klade na pálení kalorií. Total Barre se zaměřuje na posilování celého těla. „Striktně dodržujeme maximální počet osob na skupinových lekcích, mohu se tak lépe věnovat klientkám,“ zdůrazňuje majitelka Nikola Fleková.

O cvičení je prý v moravské metropoli velký zájem. „I v Brně má barre velký potenciál,“ říká Fleková. Některé klientky trénuje už více než tři roky a společně s profesionálním týmem pravidelně navštěvují školení, aby mohli do lekcí přinášet novinky.

Studio Balladine (Brno)

Taneční škola Balladine byla založena počátkem roku 2012, s původním záměrem výuky dospělých. Mimo klasický balet ale nabízí i lekce Balet Barre Fitness – cvičení pro dospělé vycházející z baletní techniky. Jde tedy částečně o tanec a částečně o cvičení.

Kurzy jsou vhodné pro kohokoliv, kdo má rád pohyb a zajímá se o zdravé držení a protažení těla. Jsou rozřazené do dvou typů: mild a advanced. První je určen nováčkům a nadšencům, advanced verze vítá cvičící každého věku, kteří mají pravidelný pohybový návyk a jistou fyzičku – lekce jsou dynamičtější a zaměřené na workout a kardio.

Barre Studio (Nová Dubnica, Slovensko)

Vůbec první slovenské studio věnované právě barre cvičení. Jeho instruktorka Mária Kopecká společně s kolegyněmi nabízí lekce Barre a Total Barre, tedy základní a pro pokročilé.

Lekce se cvičí ve skupinách, ale je možné zajistit si individuální přístup. Studio vítá každého bez ohledu na věk nebo předešlou zkušenost. K lekci dostanete vodu, kávu nebo teplý čaj a ve sprchách se pak můžete hýčkat kvalitní bio kosmetikou.