Blockchain, basketbal, broadcast.com – miliardář Mark Cuban se na cestě za svými cíli ještě nenechal odradit žádnou překážkou. Do budoucna má podnikatel v plánu se utkat s farmaceutickými giganty a jednou provždy srazit ceny léků vydávaných na předpis. Zároveň to vypadá, že se po třinácti řadách tenhle ostřílený mořský vlk chystá opustit americkou investiční reality show Mezi žraloky.

Hned po odemknutí telefonu si Mark Cuban kontroluje e-mailovou schránku, kde mu skáče jedno upozornění za druhým. „Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,“ odříkává podnikatel, zatímco nemilosrdně promazává příchozí e-maily.

Jeden z nich začíná slovy „Zoufalá prosba“… smazat! Další se týká kryptoměnového projektu, na němž Cuban pracuje – dle dohody má koupit digitální práva k výkresům od jednoho z architektů Světového obchodního centra, které hodlá převést do digitální verze NFT.

Cuban na okamžik přimhouří oči. Příliš malé písmo. Smazat! Konečně přijde řada na e-mail od začínajícího podnikatele, který si vyslouží Cubanovu milost. „Tihle hoši mají něco do sebe. Uložím si je na později.“

Skutečný Cuban se moc neliší od role, kterou už jedenáct let (neboli v televizní řeči třináct řad) ztvárňuje v rámci americké reality show Mezi žraloky (v originálu Shark Tank). I tam každého nejprve alespoň krátce vyslechne, než vynese okamžité rozhodnutí.

Jeho osobní e-mailová adresa (mcuban@gmail.com) je přístupná veřejnosti a investor s miliardovým jměním se osobně prokousává všemi, byť i podvodnými či nevyžádanými e-maily, které mu přistanou ve schránce. Proč? Nemůže si pomoct.

„Beru to jako sport, v němž mám možnost soutěžit a který mi fakt jde,“ vysvětluje s úsměvem. „Nevím, jak se bude na e-maily odpovídat za padesát let, ale ať už to bude vypadat jakkoli, budu to dělat i ve svých 110 letech.“ 

Coby podnikatel už má Mark Cuban na svém kontě založení více než deseti společností. Začal v roce 1983 vytvořením prodejce softwarových produktů MicroSolutions. Jeho posledním počinem je zase příspěvková organizace Cost Plus Drugs, založená v lednu roku 2022 s cílem snížit ceny léků vázaných na předpis.

Roku 1999, v době vrcholící internetové horečky, prodal miliardář, který je dnes mimo jiné aktivní i na Instagramu, své sportovní internetové rádio Broadcast.com společnosti Yahoo za 5,7 miliardy dolarů (pár let nato Yahoo stanici zrušilo).

Coby investor vložil Cuban nejméně 25 milionů dolarů do kryptoměn (včetně dogecoinu, který je známý tím, že vznikl jako parodie na meme) a získal podíly ve více než 400 startupech, mnohdy prostřednictvím pořadu Mezi žraloky. 

Některé Cubanovy počiny si vedou dobře, jiné skončily fiaskem. I po dvaceti letech však právě Broadcast.com platí za hlavní zdroj jeho bohatství v hodnotě 4,6 miliardy dolarů, s nimiž se umístil na 227. příčce letošního žebříčku 400 nejbohatších Američanů.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium