Už je to 12 let od doby, co vrak legendární lodi RMS Titanic, který leží v severním Atlantiku v hloubce přesahující 3,5 kilometru, naposledy navštívili lidé. Pokud vše půjde dobře, už během příštího jara začne firma OceanGate Expeditions nabízet hluboké ponory ke slavnému vraku dalším civilistům.
Cena pro veřejnost (každý člověk je nazýván „specialistou mise“, jelikož musí projít školením a zodpovědět četné technické dotazy), není nejnižší – hlubinný výlet vás vyjde na 105 129 dolarů (v přepočtu přes 2,6 milionu korun). Neboli stejně, kolik by v tehdejších relacích stála postel v 1. třídě při jediné plavbě lodi v roce 1912.
Čtěte také: Zážitek z Ultimate Bucket Adventure List: hledejte poklady Středozemního moře
Aktuální šestimístná částka je téměř dvojnásobná oproti 59 tisícům dolarů, které turisté platili firmě Deep Ocean Expeditions v roce 2005. Je ale pravdou, že je těžké určit, kolik přesně by ponor k nejznámějšímu vraku světa měla stát.
„Od potopení před 105 lety Titanic navštívilo necelých 200 lidí, což je méně, než jich bylo ve vesmíru nebo kolik jich pokořilo Mount Everest,“ připomněl šéf OceanGate Stockton Rusch. „Proto je to tak obrovská příležitost.“
Oceánograf Robert Ballard objevil Titanic v roce 1985, když se tajně pokoušel najít dvě ztroskotané americké jaderné ponorky. Mezi celebrity, které už se do hlubin k vraku Titaniku podívaly, patří třeba druhý muž na měsíci Buzz Aldrin, astronaut ze Sojuzu Richard Garriott nebo taky hollywoodský režisér James Cameron.
Sedmitýdenní expedice společnosti OceanGate odstartuje v květnu příštího roku z přístavu St. John´s na Newfoundlandu, přičemž na palubě budou vědci, experti a taky turisté, kteří se budou točit v osmidenních turnusech. V každé misi pak bude ve dvou ponorkách dohromady 20 lidí, z toho samotných turistů bude devět.
Na palubě budou i specialisté z americké Wood Hole Oceanographic Institution (WHOI) pod vedením Billa Langeho, který se zúčastnil i předchozích expedic k Titaniku. Jeho tým teď bude mít za úkol nasvítit a nafotit vrak tak, aby z něj následně mohl sestavit věrohodný 3D model.
Z rozkládajícího se vraku ale vědci ani specialisté neplánují vyzdvihovat žádné artefakty. „Misi pořádáme s hlubokou úctou k těm, kteří při katastrofě přišli o život,“ uvedl šéf firmy Rush.
Zaujal vás tento výlet? Tak se přihlaste. Osoby, které mají přebytečných 105 tisíc dolarů, mohou kontaktovat britskou firmu Blue Marble Private, která místenky na expedici prodává. A možná byste s tím neměli váhat, protože podle BBC Titanic do dvou dekád kvůli mikrobům zcela zmizí.