Skiareály jsou sice zavřené, ale přírodu, hory a sníh ještě nikdo nezakázal. Nekonečné výhledy, vysoko se tyčící zasněžené štíty, žádné wi-fi. Už balíte skialpy nebo sněžnice?

I v souznění s přírodou je prostor pro nadupané technologie, a tak jsme pro vás vybrali pár gadgetů na led a sníh, které užijete i v letošní sezoně.

Senzory Carv

Tohle je váš nový digitální instruktor lyžování, seznamte se. Carv pomocí senzorů umístěných v botě a na noze snímá vaši techniku lyžování, aplikace v mobilu ji vyhodnotí a do sluchátek vám rovnou poradí, jak jízdu upravit. Kontroluje třeba, jestli nemáte váhu moc na patách anebo jestli řežete oblouky se správným poloměrem.

Cena: 9000 korun

Brýle RideOn

Brýle Ride On s rozšířenou realitou.
Brýle Ride On s rozšířenou realitou.

Po letech vývoje konečně izraelský startup RideOn uvádí na trh své lyžařské brýle s rozšířenou realitou. Přímo na sítnici oka promítají informace o vaší poloze a rychlosti, mapu tratí na svahu, ale taky zprávy od kamarádů lyžujících okolo. Součástí je i HD kamerka a propojení s telefonem nebo sluchátky přes bluetooth i wi-fi.

Cena: 34 000 korun

Sluchátko Bonx

Bonx je něco jako moderní vysílačka. Odolné sluchátko, které můžete klidně vyráchat i ve sněhu, se spojí s vaším telefonem a vytvoří konferenční hovor s vašimi spolujezdci na svahu. Můžete si tak všichni najednou popisovat zážitky z jízdy anebo na sebe křiknout, když se něco děje. Automaticky taky obnoví spojení, když jste na chvíli bez signálu. Ovládání je hlasové a hovor můžete snadno ztišit nebo se odmlčet, když potřebujete.

Cena: 3200 korun

Kamerka GoPro Max

Aby i vaše babička měla pocit, že tam nahoře byla s vámi. Tohle GoPro nabízí nejenom 360stupňové záběry, ale taky hlasové ovládání, šest integrovaných mikrofonů, dotykový displej a nejlepší stabilizaci na trhu. Plus je tahle kamera voděodolná i bez obalu.

Cena: 12 000 korun

Rukavice Endeavour

Americký Oros vyrábí zimní oblečení, čepice a rukavice zateplené vesmírným materiálem, který vyvinula NASA pro astronauty ve vesmíru. Aerogel je extrémně lehká substance z nanočástic, která izoluje od chladu lépe než peří, duté vlákno nebo jakýkoli jiný testovaný materiál. A hřeje i stlačený a mokrý, takže se nebojte pořádně opřít do hůlek – anebo stavět sněhuláka.

Cena: 2200 korun

Komunikátor goTenna Mesh

Pokud vyrážíte na freeride a víte, že signálu tam moc nebude, ale stejně chcete zůstat v kontaktu se zbytkem vaší grupy, goTenna Mesh by mohlo být řešením. Po připojení k telefonu vytvoří tahle krabička mezi telefony síť, která funguje i bez mobilního signálu, a můžete si posílat zprávy nebo GPS souřadnice.

Cena: 4200 korun

Thindown

Jestli víc než vesmírným materiálům fandíte matce přírodě, poohlédněte se po novinkách zateplených patentovaným materiálem Thindown, který uvedli na trh Italové. Je to první látka vyrobená z peří – pořád má skvělé izolační vlastnosti, ale dá se z ní ušít cokoli včetně péřovky bez buřtů, takže už nemusíte vypadat jako panáček Michelin. Bundy s thindownem už představily Bogner, Macintosh nebo taky luxusní Marella.

Cena bund: od 10 000 korun

Pouzdro Phoozy

Abyste si mohli hrát s telefonem i v horách, schovejte ho do pořádného pouzdra. Phoozy taky používá vesmírný aerogel, takže vám baterka nechcípne ani v mrazu.

Cena: 1290 korun

Hodinky Garmin Fenix 6X Solar Titanium

Tenhle model chytrých hodinek od Garminu trackuje vaši jízdu z kopce dolů, k tomu vám zobrazí i mapu terénu a zimní lyžařské mapy. Zároveň měří tep i okysličení krve – a navrhne vám, jak trénovat lépe. V téhle verzi má i speciální sklíčko na solární dobíjení hodinek a titanové tělo a pásek. Umí taky automaticky rozpoznat, že jste měli nehodu, a může poslat nouzovou zprávu. Když si připlatíte za malou krabičku Garmin InReach Mini se satelitním spojením, budete se moct přes hodinky dovolat pomoci, i kdybyste měli problém někde v divočině bez signálu.

Cena hodinek: 27 000 korun
Cena Garmin InReach Mini: 8000 korun

Do kapsy

Když vám mrznou ruce, sbalte si s sebou tuhle kouzelnou fazoli. Je to powerbanka a ohřívač rukou v jednom.

Cena: za dvě stovky na eBayi

Batoh Liftrider

Ultimátní batoh na lyže se bude hodit, až jednou vláda ty lanovky přece jen pustí. Po cestě nahoru na sedačce netlačí do zad, po cestě dolů šusem drží na zádech jako přirostlý. Navíc má patentovaný systém automatického odepnutí popruhů v případě, že byste se na lanovce o něco zasekli – popruhy při silném tahu liftrider sám odstřelí, takže se neuškrtíte.

Cena: 3600 korun