Jako první evropská země oznámilo Slovinsko konec epidemie koronaviru, život v zemi znovu nastartovalo bez větších omezení a otevřelo hranice pro všechny občany EU – i pro turisty. Pokud nebudete mít teplotu a vypadat nemocní, pustí vás do země bez dalších podmínek.

Cesta přes Rakousko je volná (s negativním testem na covid-19 si budete moct zastavit i u benzinky), a tak vaší první postpandemické dovolené nic nebrání.

Krásná země s divokými horami a malebnými výhledy. Křišťálová jezera a ledové tyrkysově modré řeky. Slovinsko je boží, i kdyby nebylo zrovna jedinou dostupnou destinací. A abyste to měli naservírované na stříbrném talíři, vybrali jsme pro vás ty nejhezčí horské chaty a hotely, kde na vás čekají s otevřenou náručí.

Na samotě nad údolím Soči

Astra Montana je dostatečně daleko od lidí. | Foto Astra Montana

Chalet Astra Montana má všechno, co od koronavirové dovolené chcete. Daleko od lidí, z přestavěného útulku pro pasáčky koz je dneska elegantní chalupa uprostřed horské louky na Kobale, kde nikdo nebude rušit váš svatý klid a souznění s přírodou. Celé údolí řeky Soči, která se jako azurová stužka vine dole pod kopcem, nemá jediný zaznamenaný případ nákazy, takže bezpečnější místo k dovolené teď těžko najdete.

K tomu připočtěte výhledy na štíty Julských Alp na jedné straně a záliv Terstu na druhé a… Ano, jste v podstatě v nebi. Tohle nebe tisíc metrů nad mořem má dvě ložnice, tři koupelny, velkou vyhřívanou vanu a místo pro sedm lidí. K tomu kuchyň uvnitř i venku a kamenný gril s výhledem na Triglavský národní park.

Chalet Astra Montana
Luxus na vrcholu Kobaly. | Foto Astra Montana

Bydlet tu můžete bez výčitek, protože rodina, která Astra Montanu vlastní, ji ze staré pastýřské chaty přestavěla na moderní ekologický a soběstačný dům, který je off-grid, napájený solární energií a má high-tech vybavení na přeměnu dešťové vody na pitnou. Kromě nedotčené přírody okolo a horských treků si tu užijete taky dost adrenalinu, údolí Soči je skvělé místo na sjezdy divoké vody a canyoning, kopce okolo včetně samotné Kobaly jsou vyhlášené mezi paraglidisty a zkusit byste měli i místní singletreky pro horská kola.

Cena: 360 eur za noc za celý chalet

Za Jožem do Lublaně

Interiér hotelu Vander Urbani Resort | Foto Vander Urbani Resort

Zelené město, perla architektury, moderní metropole se středověkým geniem loci. Tohle všechno je Lublaň, město malebných nábřeží, galerií, barů a kaváren, tisíc let starého hradu s výhledem na Alpy a taky budov Jožeho Plečnika, skvělého architekta známého i z Prahy. Každá cesta do slovinských hor by měla začít nebo skončit tady.

Lublaň prostě stojí za návštěvu, protože tohle krásné staré město s mladým svěžím duchem nejde nemilovat. Alespoň se tady zastavte na cestě do hor – a určitě se ubytujte v hotelu Vander Urbani Resort. Pod hradem, za historickou fasádou v uličce jen pro pěší, se skrývá moderní designový hotel s 20 pokoji ve čtyřech budovách. Ty propojuje jedna útulná terasa s bazénem a výhledem na střechy starého města. Lepší místo na pozorování západu slunce v Lublani nenajdete.

Cena: od 179 eur za pokoj za noc

Noc na zámku

Vodní hrad Otočec | Foto Otočec

Tedy na hradě. Vodním hradě Otočec na ostrově sevřeném dvěma rameny řeky Krka. Jeho historie sahá až do 13. století, v dobách renesance prošel zámeckou přestavbou a dnes je z něj luxusní pětihvězdičkový hotelový resort. A z pastvin okolo zase elegantní golfové hřiště.

Tohle je místo, kde vědí, jak vás rozmazlit v pohádkových kulisách. Snídaně do postele ve velkých hradních komnatách, večeře při svíčkách na nádvoří. Kuchyni špičkové restaurace tu šéfuje Nejc Ban a rád se inspiruje slovinskou historií a tradičními chutěmi.

Cena: 300 eur za pokoj za noc

Na České chatě

Češka koča | Foto Primož Šenk, Fenris

Jasně, ne vždycky máte nekonečný budget a víme, doba není jednoduchá. A proto je taky Slovinsko báječné, vyhoví všem, fanfarónům i batůžkářům. Horských chat je mezi slovinskými štíty nespočet, ale tahle je výjimečná – nejenom proto, že je nejstarší a prý nejkrásnější ze všech. Češku koču, Českou chatu, tu totiž postavili v roce 1900… No hádejte.

Horskou chatu nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách, ve výšce 1543 metrů nad mořem, skutečně postavili před 120 lety Češi, kteří tady vybudovali celou řadu horských tras a kilometry turistického značení. Výstup na chatu vede z údolí Ravenska kočna a zabere asi 1,5 hodiny.

Kromě restaurace má Češka koča taky ubytovnu (ta je teď zavřená) a několik dvoulůžkových pokojů (ty jsou dostupné). Otevřeno je teď jen přes víkend, ale postupně chata naběhne na normální chod. Je skvělým výchozím místem pro túry po okolních hřebenech.

Cena: 28 eur za noc za osobu v dvoulůžkovém pokoji (členové Mezinárodní horolezecké federace mají slevu)

Na Planince

Boutique hotel v kopcích Jezerska. | Foto Vila Planinka

Pětihvězdičkový relax pod milionem hvězd, to je boutique hotel Vila Planinka v kopcích Jezerska. Z Lublaně je to sem jenom 40 minut autem, přitom tohle místo je ultimátní protijed na stres a ruch všech velkoměst světa. Hostům se vila znovu otevře v červnu. Planinka leží mezi horskými lesy a lukami, postavená z dřeva, kamene, kožešin, pokoje a klidu. A několika saun a wellness, hýčkajícího tělo i mysl. Takhle vypadá štěstí v luxusním balení.

Cena: od 220 eur za pokoj za noc

Vysoko v horách

Třešnička na dortu. Hodně ostře řezaném dortu. Tenhle architektonický skvost od studia OFIS je horská útulna, bivak pro ty, kdo po náročné a místy dost technické stezce dorazí až sem do výšky 2045 metrů nad mořem.

Bydlení je to vpravdě spartánské, jen dřevěné pryčny pro osm až deset horolezců, ale ty výhledy! A ten pocit, že poslední věc, co uvidíte před usnutím, a první po probuzení je čistokrevný design a hory, nic víc. Tomu se nic nevyrovná. Dobrá zpráva je, že je to zadarmo. Špatná zpráva, že se místo nedá rezervovat, a kdo dřív přijde, ten dřív leží. Tak si držte palce!