Jako teenagerka utekla z komunismu, aby mohla žít podle sebe. A taky že žila: VOD obeplula svět na jachtě a už třicet let se věnuje datům a technologiím. Dnes má Jana Marlé-Žižková startup v Singapuru, mezi klienty banku se čtyřiceti miliony zákazníků a desítky tisíc žen v Asii učí IT. Toto je její příběh.

Vždycky dělala věci poněkud s předstihem. Brala si dlouhé sabatikly v časech, kdy tohle slovo pořádně neexistovalo. Na konci minulého tisíciletí přesvědčila šéfy, že může pracovat na dálku. A ještě dávno předtím uslyšela větu, kterou v našem rozhovoru zopakuje několikrát.

„Že data jsou všechno.“ Prahu zrovna bičoval studený zimní vítr, tak odlišný od všeobjímajícího horkého vlhka, kterým vás v každém ročním období přivítá její domovský Singapur. Jana Marlé-Žižková žije u rovníku, do kolonky národnost by si mohla napsat Světoobčanka, pořád ale mluví výbornou češtinou, byť prokládanou anglickými výrazy.

Data jsou všechno.

Při návštěvě ve vlasti pak vyprávěla ten typ story, který by vám na Netflixu přišel jako poněkud přehnaný, jenže život je neporazitelný scenárista. „Zodpovědnost byla něco, co jsme hledali. Chtěli jsme žít sami za sebe. Ne aby nám někdo rozkazoval, jakou školu studovat, jak přemýšlet, co můžeme a co nemůžeme říct,“ popisuje spouštěč, jenž ji dovedl až sem.