Na začátku byl splněný sen v podobě vlastního letadla, teď jsou z toho stovky letadel prodaných do USA, k nimž letos přibude i vlastní továrna. Byznysové nebe je široké a Adam Coubal cítí životní šanci: s podnikáním zcestoval půl světa, ale nejvíc se toho stejně naučil díky hokeji.

Do jeho rodného Meziboří, panelákového městečka v severních Čechách, vede jen jediná cesta. Maminka učitelka a ředitelka základní a mateřské školy, táta dělník, ale tohle není žádný truchlivý proletářský román, naopak! Adam Coubal si ostatně kvůli focení sedá do letadla a ve stylové bundě a slunečních brýlích nejenže vypadá jako pilot, on jím také je.

Z Meziboří se vydal do světa, uspěl. A hlavně pevně drží ruce na kniplu svého života. „Úspěch v životě je jen o tom, dostat, uchopit a proměnit šanci. Odmakat si to,“ říká. „Je smutné vidět lidi, kteří šanci dostanou a nevyužijí. Ale ještě smutnější je, když víte, že někdo by ten gól dal, jenže na ledě není.“ Hokejová metafora není zvolena náhodou.

V Meziboří toho moc nenajdete, o pár kilometrů jižněji se však nachází Litvínov, nejhokejovější město Česka, domov šampionů a líheň největších hokejových borců typu Ivana Hlinky, Martina Ručinského, Roberta Reichla. Jejich talent se vymykal tabulkám, milovali je fanoušci, sbírali kilogramy medailí. Hokej ovšem může posloužit i jinak.

Třeba k tomu, abyste jako Adam Coubal uspěli v podnikání: jeho společnost Alion Aviation je na trhu teprve od roku 2020, přesto už loni prodala primárně do Spojených států malá sportovní letadla za více než půl miliardy korun. To z ní v tomto sektoru dělá největšího exportéra do USA nejen z Česka, ale i v rámci Evropy.

Tenhle úsek byznysového nebe se jeví téměř nekonečně široký, proto Coubal letos spouští vlastní výrobu, aby mohl konečně zcela uspokojit poptávku nejen zpoza Atlantiku. Ne, na bruslích to nedotáhl do reprezentace a do extraligy by vlastně ani nechtěl. Ale z tréninků a zápasů těží dodnes.

„V hokeji už vás kolikrát bolí nohy tak, že nemůžete ani stát, ale víte, že když neuděláte další krok, dostanete gól. Nebo to u mantinelu schytá váš spoluhráč. A tam vám to celé dojde,“ povídá. „Když máte okolo sebe napříč obory lidi, se kterými táhnete za jeden provaz a doplníte se, můžete vyhrávat, i když jste jednotlivě všichni v něčem slabší. Jen nikdo nesmí nic vypustit. Funguje to i v byznysu,“ dodá přesvědčeně.

Jako důkaz poslouží, když z Meziboří vyrazíte přes Island, Singapur, Katar a Dubaj do USA – a hokejovou terminologií všude po cestě dáváte góly. A to tenhle zápas rozhodně není u konce, naopak.

Forbes Digital Premium