Je to silné prohlášení, vím. Sám jsem tomu skoro rok vzdoroval. „Nejlepší napoletana je v Plzni? V Plzni?“ Stačilo se ale rozhoupat a jediná návštěva způsobila, že se z podezřívavého otazníku stal naprosto přesvědčený vykřičník.

V Praze je pár opravdu fantastických míst, kde si užít neapolskou pizzu, o tom není pochyb. Tu nejlepší, dovolil bych si říci, dělají v podnicích San Carlo, Da Antonio a v Karpíškově Pizza Nuova. Určitě nesmíme zapomenout ani na Frankieho, respektive na věhlasnou (leč pořád trochu insiderskou) Le Pizze di Frankie.

Jenže Pizzeria Da Pietro má prostě něco navíc, tu drobnost, díky níž můžete dát 10/10. 

Není co vytknout, co ubrat ani přidat. Připálené, ale pohádkově nadýchané okraje, tenký střed, pod nějž kdybyste při přípravě foukli, nadzvedne se jako kus papíru, a nekompromisní italské suroviny. V kombinaci s perfektní pecí a umem jejích pizzařů jde o neapolskou dokonalost, která od roku 2016 dělá život hezčí obyvatelům a návštěvníkům Plzně a na přelomu roku bude konečně těšit i obyvatele města pražského.

„O otevření pobočky v Praze uvažujeme přes dva roky,“ říká spolumajitel podniku Petr Soukal. „Jen najít vhodné místo nám trvalo asi rok,“ dodává s tím, že pro specifické potřeby pizzerie to není vůbec snadné. Po roce hledání se na Vinohradech poštěstilo a Pizza Da Pietro tak oficiálně začíná psát svou pražskou kapitolu.

Nabídka zůstane téměř totožná jako v plzeňské pobočce, z níž – pokud jste Da Pietro zatím neokusili – určitě stojí za ochutnání fenomenální klasická margherita a ze speciálních gourmet pizz s pistáciovým pestem a mortadelou. Pro Prahu Soukal chystá ještě několik novinek, o nichž zatím nechce blíže mluvit.

A že se podnik, jehož vstupní náklady přesáhnou 10 milionů korun, chystá otevřít uprostřed krize? „Jsme optimisté. Věříme, že se gastrokultura velmi rychle vrátí do normálu a dlouhodobý trend zvyšujícího se počtu lidí, kteří se pravidelně stravují v restauracích, je nezadržitelný,“ míní Soukal.