Uvažujete o vlastním místě na slunci? Forbes bude v letním realitním seriálu postupně mapovat trhy (nejen) na jihu Evropy a provede vás jejich specifiky.

Léto od Velikonoc do Dušiček, dobré letecké spojení a široká nabídka díky masivní výstavbě v uplynulých dvaceti letech. Vedle Chorvatska je iberijské pobřeží nejčastějším cílem Čechů, kteří se poohlížejí po bydlení na pláži.

„Poptávka proti minulému roku násobně vystřelila, navíc přibývá zcela nová klientela,“ říká Lucie Pilipová z Mediterranea R.E.I. s tím, že specifická skupina klientů se rekrutuje z fanoušků obytných vozů, který si apartmán na pláži pořizují jako investici i základnu pro oblíbený styl cestování.

Po hypoteční krizi v roce 2008 ceny nemovitosti dlouho padaly, často až o polovinu, od roku 2016 ale opět rostou. „Oproti situaci před hypotéční krizí je na trhu patrná změna v orientaci na kvalitu lokality a projektu. Nekvalitní developeři a projekty buď zkrachovali nebo spadli do náruče úvěrujících bank, které jsou dnes stále největší španělskou “realitkou”,“ vysvětluje Rejcha.

Kde: 

V kurzu jsou u Čechů zejména oblasti Costa del Sol a Costa Blanca. Na západ od Malagy letí módní luxusní letoviska Marbella, Puerto Banus, Estepona. „Volného místa u more je tu u moře už málo, a pokud má nemovitost přístup k moři, určitě poroste na hodnotě,“ míní Jan Rejcha ze společnosti Rellox.

Zajímavý rozvoj s novou výstavbou přímo u moře podle něj probíhá východním směrem, kde nyní lze koupit nemovitosti za výrazně nižší ceny. Příznivější jsou i ceny v okolí Valencie, kam také míří přímé lety z Prahy.

Za kolik:

Španělské pobřeží je dlouhé a ceny na něm celkem výrazně kolísají. Podle statistiky největšího lokálního realitního portálu Idealista si nejvyšší ceny si drží nemovitosti na Baleárských ostrovy, kde metr čtvereční pořídíte v průměru 3 273 eur.

Z pevninského pobřeží je nedražší baskitská provincie Gipuzkoa, kde průměrně zaplatíte 3 147 eur za metr. Naopak nejlevněji nakoupíte v Mariña Lucense v Galicii, průměrně za  840 eur za metr čtvereční.

V populárních letoviscích Costa Brava stojí metr čtvereční v průměru 2 241 eur za metr a na Costa del Sol 2 050 eur. Meziročně nejvíc rostly ceny na Baleárech (o 4,4 procenta) ale taky na Costa del Sol poblíž Malagy (o 3,1 procenta), naopak nejvýraznější propad cen v zemi, o 6,5 procenta, zaznamenalo Costa Tropical u Granady.

Do 250 tisíc eur

Do 500 tisíc eur

Na co si dát pozor: 

Ve Španělsku je většina rekreačních apartmánu v kondominiích s recepcí, kde budete muset platit správní poplatky za údržbu společné zeleně a bazénu. Proto počítejte s vyššími provozními náklady – u bytu s dvěma ložnicemi byste se měli vejít do pěti tisíc eur ročně.

Celkem vysoké je i daňové zatížení. Daň z převodu nemovitosti osm až deset procent se ale platí jen u nemovitostí „z druhé ruky“. Počítejte s DPH ve výši deset procent z ceny nemovitosti u rezidenčního bydlení a 21 procent z ceny nemovitosti u komerčních nemovitostí.

Ve Španělsku navíc platí zákon, že když se vám někdo vloupe do dlouhodobě prázdného bytu a usadí se tam, nic s tím neuděláte – takový samozvaní „nájemníci“ se na vaši adresu mohou dokonce přihlásit k trvalému pobytu. Takže investice navíc do alarmu se víc než vyplatí!

Praktický postup:

Prvním krokem v procesu koupě nemovitosti je vyřízení daňového identifikačního čísla N.I.E. a založení účtu v bance.

Ve Španělsku se u starších nemovitostí platí progresivní daň z převodu nemovitosti, která se v jednotlivých regionech liší a kolísá od 6 – 10 procent dle její ceny. U novostaveb zaplatíte deset procent všude vyjma Kanárských ostrovů, je jen sazba výhodnější, pouze 6,5procenta. Přehlednou tabulku a soupis všech doprovodných poplatku najdete zde.

V zemi je zvykem, že rezervační zálohu ve výši deseti procent z kupní ceny nemovitosti skládá kupující přímo majiteli, nikoli jako depozit u notáře. Pro kupce ze středoevropského regionu se to může jevit jako celkem riskantní praxe, v případě, že na tom budete trvat, je ale možné zálohu složit i u notáře.