Jen připravení nezmrznou – platí o nákupu zimní garderoby. Naprostým základem oblečení do mrazu je pořádný kabát. Jak letos vyzrát na jeho nákup? Které barvy budete chtít nosit nejdéle? A proč jsou svrchníky ze syntetiky něco jako plastové lahve? 

Zuzana Kubíčková: Následujte svou osobnost, ne trendy

Ve vinohradském ateliéru Zuzany Kubíčkové se bude skvěle cítit každý, kdo miluje elegantní módu říznutou ostrými liniemi a prostořekou barevností. Návrhářka ráda tvoří podle zásad haute couture a při návrhu zimních kabátů na zakázku se snaží spíš zachytit osobnost klientky než trendy, které aktuálně hýbají módním průmyslem.

„Jako první řešíme siluetu. S tím se pojí správně vybraný materiál, střih a barva,“ zahajuje Kubíčková výběr zimního svrchníku.

„Pokud tvoříme kabát jako základní pilíř zimního ošacení, většinou vítězí neutrální barvy a klasický střih, který skutečně nestárne. U většího počtu kousků v garderobě můžeme zvolit extravagantnější model s výraznou texturou i barvou,“ říká Zuzana, podle níž je ideální model s dvouřadým zapínáním, volnější siluetou a užšími rukávy. 

Chatty: Vlna a kašmír jsou parťáci 

Návrhářské duo Radka Sirková a Anna Tušková právě připravují kabáty z luxusní kombinace vlny a kašmíru. Ukážou precizně střiženou fazonu s neokoukaným detailem.

„Mezi trendovější kusy jsme zařadily kabát ve zkrácené délce, v němž kombinujeme prvky ze streetwearu jako prošívaný nylon,“ láká k nové kolekci polovina značky Chatty, Radka Sirková.

Všem, kteří se chtějí letos poohlédnout po novém kabátu v oblíbeném řetězci, návrhářka doporučuje pohlídat si pečlivé zpracování, z čeho a kde byl oděv vyroben. „Nečekejte, že kabát z konfekčního velkoprodeje s cenou do tří tisíc korun něco vydrží,“ říká rozhodně Sirková.

Vlna a kašmír jsou podle ní osvědčení parťáci, kteří vás nezradí v žádném mrazu. „Horší je to s akrylem, polyesterem a dalšími syntetickými materiály. Ty jsou jako plastové lahve – jsou levné, nehezké a nemají s naší planetou žádné slitování.“ 

Laformela: Univerzálnost nezestárne

Většina kabátů módního domu Laformela má výrazná ramena a ostře řezaný pas. Tvorba Antonína Soukupa a Miroslavy Kohutiarové byla vždy kořeněna trochou drzosti a punku. „Pokud chcete mít jeden kabát na deset a více let, doporučil bych univerzální černou variantu. Dlouhodobě udržitelná je ale i tmavě hnědá barva nebo jiné zemité tóny,“ je přesvědčen Antonín.

Podle něj jsou nyní trendy armádní prvky, výrazné límce, vyztužená ramena či oversize střihy. A z módy prý jen tak nevyjdou. „Osobně bych doporučil všem ženám, které rády vrství a hrají si se stylingem, kabát z veganské kůže. Přesně takový s vybíjením a prošíváním mohou objevit i v naší nabídce.“

Lay Sedláková: Kašmíru dopřejte odpočinek 

Atraktivní silueta, správně umístěná ramena a vhodná délka jsou základními principy, kterých se při tvorbě kabátů drží návrhářka Lay Sedláková. Ve svém ateliéru na pražské Letné navrhuje především trenchcoaty a kabáty z vlny.

„Pak už je jen na preferencích a možnostech zákazníka, jestli si může dovolit svrchník s příměsí kašmíru nebo mohéru. Je ale potřeba dodat, že takové kabáty nejsou vhodné na každodenní nošení. Je potřeba jim dopřát odpočinek,“ upozorňuje Lay, která se nebojí ani nízké příměsi polyamidu.

Ten totiž dodá látce na odolnosti. Mezi své osobní tipy řadí pružný rukávový náplet, který letos umístila na některé kabátové modely ve své kolekci. Jemně, ale pevně obepnou zápěstí a do rukávu se nedostane vítr ani mráz. 

Autorka je redaktorkou Lidových novin.