skip to main content
Breaking News

Do Vídně, Berlína i Budapešti. Částečně očkovaní proti covidu můžou vyrazit za hranice

Ode dneška bude možný vstup do České republiky pro lidi z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny proti nemoci covid-19.

Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit vstup lidí očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska, které o podmínkách stále jedná.

Reklama

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, které dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky. Česko ale bude ode dneška uznávat osvědčení o imunitě vůči covidu-19 bez ohledu na typ použité vakcíny.

Reklama

Lidé s odstupem aspoň 22 dní po první dávce očkování v Česku se budou podle Havlíčka moci bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika.

Dosud platilo, že při cestě ze zemí se středním nebo vysokým rizikem nákazy neměli povinnost testování a omezení pohybu jen lidé, kteří byli na území Česka plně naočkováni.

Slovensko by o neomezeném vstupu Čechů, kteří jsou nejméně 22 dnů po první dávce očkování, mělo rozhodnout příští týden.

Další prioritou pro rozvolňování v cestování jsou podle něj oblíbené turistické destinace Chorvatsko a Řecko. Zejména návrat z Chorvatska do Česka je aktuálně složitější, protože je stále na mapě cestovatele v tmavě červené kategorii států s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem.

Reklama
Reklama