Týden co týden míří z Česka do hlavního rakouského města padesátka tvarohových, makových nebo ovocných valašských koláčů zvaných frgále. 

Resort Valachy Velké Karlovice, který patří stejně jako Datart nebo kasa.cz skupině HP Tronic, je dodává do kavárny Frgale – Cafe, kterou provozuje manželský pár s českými kořeny. 

Skupině HP Tronic za loňský rok vylétly tržby o pět miliard korun a EBITDA se zdvojnásobila na na 1,19 miliardy. Hlavním tahounem byl obchodník Datart. Naopak hotelovému segmentu Resort Valachy, který pod HP Tronic také spadá, se nedařilo – z objektivních důvodů, zavřel je covid. Jak přiznává CEO společnosti Daniel Večeřa, kdyby skupina stála na nich, výsledky hospodaření by byly velmi slabé.

Ale ani v těžkých časech se hotely nevzdaly. Část jejich zaměstnanců se chopila jiné práce -– z recepčních se stali pracovníci callcenter a další třeba pečou.

„Frgály pečeme i teď v době všech provozních omezení, je to jedna z mála činností, která nám v Resortu Valachy zůstala,“ konstatuje mluvčí společnosti Martina Žáčková. A dodává, že i když produkce frgálů kvůli uzavření hotelů výrazně klesla, stále funguje prodej do obchodů a to segmentu ekonomicky výrazně pomáhá. 

„Hodně zájemců se pro ně stavuje během výletů v Bistru Razula,“ uvádí pekařka Pavla Stoklasová, která s kolegyněmi zadělá i na stovku denně.

Nově se k zákazníkům přidala i vídeňská kavárna Frgale – Cafe nedaleko zámku Schönbrunn. „Majitelé nás oslovili s tím, že mají o frgály velký zájem, a jestli jim je můžeme pravidelně dodávat. Nabídnout vídeňským gurmánům, zvyklým na úplně jiné druhy dezertů včetně tak typického sachru, naši valašskou tradici, byla zajímavá výzva,“ popisuje manažerka Resortu Valachy Zuzana Vašutová. 

Majitelé vídeňské kavárny otevřeli svůj podnik v listopadu 2020, když se po deseti letech vrátili z pracovních angažmá v Austrálii a Asii. „Splnili jsme si tak dlouholetý sen – mít malou kavárnu založenou na australské kávové kultuře a nabídce valašských frgálů. Máme předky na Moravě,“ říká spolumajitelka kavárny Jaroslava Bílek.

Zákazníci se k nim pro ně vracejí – jsou to hlavně praví Vídeňáci, ale přicházejí také Češi, kteří tady léta žijí, i ti s dávnými českými kořeny. dodává. Hodně z nich prý frgály nazývá sladkou pizzou.

Pekárnu valašských frgálů, které jsou chráněné zeměpisným označením EU, provozují v Resortu Valachy od roku 2013. 

Původně je chtěli péct jen pro restaurace vlastních hotelů. Pro velký zájem je ale brzy začali prodávat i veřejnosti a nabízet v Bistru Razula nedaleko pekárny. Dnes je dodávají i do několika obchodů na Valašsku a Bistrotéky Valachy ve Zlíně, kde pořádají pravidelné kurzy pečení pro veřejnost nebo tradiční soutěž o nejlepší frgál při Karlovském gastrofestivalu.

Na Valašsku se frgály připravují několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826. Původně se tak označoval „nepodarek“ – nepovedený koláč, který hospodyně při pečení pokazila. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky, jako třeba na Vánoce nebo Velikonoce, ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli. 

Tajemstvím úspěchu těch z Resortu Valachy leží podle Pavly Stoklasové v kvalitních surovinách. „Pokud jde o tuk, naše prababičky používaly kachní sádlo, to už dnes jen tak neseženete, ale kvalitně ho nahradí i klasické máslo. Pak také doporučuji hladkou mouku speciálku, a když máte možnost, tak domácí vajíčka a domácí mléko,“ radí pekařka.