Prastará pověst praví, že až bude Česku nejhůře, Forbes vás zaplaví dobrými zprávami, abyste tuto dobu s nadějí přestáli. A ten čas právě přišel. Nabízíme vám proto pečlivě střežený výběr novinek, které vám v těžké době zvednou náladu.

Kozy na Zoomu. OK, tahle zpráva by před rokem vypadala jako hodně divný apríl. Britská farmářka Dot McCarthy rozjela slušný byznys na tom, že půjčuje lidem kozy do jejich Zoom hovorů, aby si tak cally mohli zpestřit a oživit. Vážně. Šest liber za pět minut, volba kozy je na vás. Smějete se?

Za necelý rok pandemie už si tím McCarthy vydělala přes 56 tisíc liber (1,68 milionu korun).

Zachráněné želvy. Dobrovolníci ze spolku Sea Turtle, Inc. vyrazili v mrazech na pomoc želvám v texaském městečku South Padre Island. Želvy totiž nedokážou pořádně regulovat svoji vnitřní teplotu a ve velké zimě zůstávají paralyzované. Dobrovolníci tak objeli pobřeží, naložili jich tisícovky do aut a schovali do tepla do úkrytu.

Řidič gentleman. Jednadvacetiletý řidič tramvaje David Povýšil pomohl postarší nevidomé ženě, když si všiml, že se u pražské zastávky Lipanská vydala na přechod před jeho tramvají, která má před chodci přednost. Povýšil za ní vyběhl a nabídl jí pomoc a nahrávka toho se začala rychle šířit po internetu. Hrdina všedního dne!

117letá přeživší. Francouzská jeptiška známá jako sestra André, ročník 1904, je nejstarší obyvatelkou Evropy. V pečovatelském domě v Toulon, kde přebývá, se nakazila koronavirem. „Ale ani jsem si neuvědomila, že ho mám,“ řekla listu Var-Matin poté, co se uzdravila. U ženy, která přežila obě světové války, španělskou chřipku, hospodářské krize… není divu.

Naděje pro kakapo. Jsou to největší papoušci, nelétají a kdysi jich byl Nový Zéland plný. Kvůli lovu se dostali na pokraj vyhubení, ale teď přišla dobrá zpráva: díky snaze ochránců přírody se populace vzácného druhu znovu rozšiřuje.

Spása zvaná mRNA. Na principu mRNA pracují některé vakcíny proti koronaviru a díky němu se povedly vyvinout tak rychle. Vědci nyní zkouší použít tuto technologii v boji s dalšími nemocemi, například rakovinou, a úspěšně již otestovali nanovakcíny na myších s melanomem.

Koronavirová solidarita. Jsme sice v průšvihu, ale nejsme na to sami. Francie nám slíbila 100 tisíc vakcín, Izrael 5 tisíc, Německo volná lůžka pro pacienty s těžkým průběhem.