V časech, kdy mezi nejfrekventovanější výrazy patří omikron a lockdown, není úplně snadné vstávat ráno s optimistickou písní na rtech. Přesto ale svět, zdá se, není ještě úplně ztracen. A tak vám Forbes nabízí desítku pozitivních zpráv – týkají se solidarity a štědrosti, vědeckého pokroku či síly přírody. Snad vás rozradostní, dojmou, zkrátka potěší.

Neckář, Kubišová a spol. jsou Andělé strážní. Nebývá zvykem, aby se ve studiu najednou sešly takové persony: Václav Neckář, Marta Kubišová, Marie Rottrová, ale i Klára Výtisková, Milan Cais či Jiří Macháček. A ještě méně obvyklé je, že tak všichni učinili bez nároku na honorář. Osobnosti české hudby totiž pro Člověka v tísni nazpívaly song Andělé strážní.

„Anděla strážného potřebuje někdy každý z nás. Na vlastní kůži to zakoušíme i teď, kdy svět ztrácí půdu pod nohama, a hledáme i letmé povzbuzení v úsměvu a dobré náladě ostatních,“ píše Šimon Pánek, spoluzakladatel a ředitel. Účelem je zpropagovat tradiční projekt Skutečný dárek – i vyvolat ony úsměvy.

Češi se nežinýrují. A dávají. Česko zdaleka nejsou jen hulvátské internetové diskuse. Naopak, ochota darovat je větší než kdy dřív, svědčí o tom aspoň výsledky podzimní Sbírky potravin. Ta byla podle šéfky České federace potravinových bank Veroniky Láchové za sedm let existence vůbec nejplodnější – zapojilo se to ní nejvíc prodejen (754) i jednotlivců (4500) v historii.

A kdo by chtěl pomoci těm méně šťastným, může to do 3. prosince učinit online. Že to je potřeba, o tom svědčí i jiné, tentokráte méně hřejivé prvenství: Sbírka potravin se letos premiérově konala dvakrát za rok.

Breda už zase svítí. Složit se dá na ledasco a tenhle crowdfunding rozzářil Opavu. Doslova. Po sedmnácti letech se o víkendu rozsvítila fasáda tamního ikonického obchodního domu Breda. Stavba je jednou z nejkrásnějších novodobých památek, které v Opavě zůstaly zachovány po druhé světové válce. Bohužel už delší dobu chátrá a zeje prázdnotou.

To by se však brzy mohlo změnit. Město chce Bredu koupit za 39,5 milionu korun, rozhodovat by o tom měli zastupitelé již v prosinci. Obchody už se do budovy zřejmě nevrátí, ale je poměrně slušná šance, že zde vznikne místo pro kulturní a společenské akce.

Na sobotním rozsvěcení fasády bylo v akci 1450 žárovek, o nichž město Opava na svém Facebooku píše: „Stanou se světlem budoucnosti pro tuto legendu.“ Tak budiž světlo!

Do porodnice? Jedině na kole. Na Nový Zéland sice turisté pořád nesmí, vnitrostátnímu cestování se ale meze nekladou. A tak tamní poslankyně Julie Anne Genter vytáhla kolo – a odjela do porodnice. Po desetiminutové jízdě šla rovnou rodit a do hodiny byla na světě holčička: „Původně to nebylo v plánu, ale prostě to tak dopadlo.“

Gentner na kole odjela rodit už podruhé. Ne každá budoucí máma má takovou kuráž a tak pevné zdraví, ale dobrou zprávou samo o sobě je, že existují země, kde mají politici lidskou tvář. Hobiti si vybrali správně.

Tygře, tygře planoucí. Slavná báseň Williama Blakea se zhmotnila v jednom ze vzdálených kusů světa. V ruském Jakutsku, oblasti spadající pod východní Sibiř, poprvé po půlstoletí objevili stopy sibiřského tygra. Ti se ve čtyřicátých letech minulého století ocitli na pokraji zkázy, po sněhu tehdy kráčelo pouhých čtyřicet jedinců.

Tygr sibiřský | Foto Getty

Nyní jich je přibližně šest stovek a o růstu populace svědčí to, že si troufnou na nová území. „Je to radostná událost pro všechny ochránce zvířat, kteří tyto vzácné predátory už mnoho let chrání před vyhynutím,“ řekl pro agenturu TASS Viktor Nikiforov z organizace pečující o sibiřské tygry.

Létat díky podmořskému bohatství. Budoucností létání mohou být mořské řasy. Konkrétně čepelatka obří, jak se píše v pozoruhodném textu BBC, který ukazuje na potenciál spojení lidské kreativity a síly přírody. Stojí za přečtení celý, ve velké zkratce jde ale o to, že by pěstování čepelatek mohlo zajistit téměř nevyčerpatelný přísun biopaliv.

„Nezapomínejme, že plocha moří a oceánů je dvakrát větší než pevniny,“ dodává Brian Wilcox, spoluzakladatel kalifornské firmy Marine BioEnergy.

Velký bariérový útes ožívá. A ještě jednou pod hladinu. I přes letité obavy o zdraví korálů jsou tu totiž dílčí dobré zprávy. Velký bariérový útes, tento více než dva tisíce kilometrů dlouhý div světa u břehů Austrálie, vědce potěšil obrazem připomínající zrození všehomíra.

Koráli totiž nejsou rostliny, nýbrž zástupci mořské fauny. A rozjeli to ve velkém, když vypustili do vody miliony vajíček a spermií, které vytvořily ve vodě pestrobarevné shluky.

„Je potěšující, že útes opět rodí nový život. Jde o silnou demonstraci toho, že jeho funkce zůstaly neporušeny,“ uvedl Gareth Phillips z organizace Reef Teach, která na Twitteru radostně napsala: „Party právě začíná.“

Naděje pro duševně nemocné. Snad ještě horší než špatný zdravotní stav může být špatná diagnóza, zvlášť v případě psychických potíží. Vědci z University School of Medicine v americké Indianě ale nabízejí pokrok: díky používání mRNA markerů by měl přesnou diagnózu zajistit obyčejný odběr krve.

„Díky tomu bychom měli umět rozlišit třeba mezi depresí a bipolární poruchou a mohli okamžitě nasadit správnou léčbu. Můžeme se tím vyhnout rokům pokusů a omylů, hospitalizací a nežádoucích efektů,“ říká psychiatr a šéf výzkumu Alexander Niculescu pro web Al Jazeera.

Sbohem, pet lahve. Britské pláže jsou nejčistší za posledních dvacet let. Ukázala to tradiční akce, při níž dobrovolníci likvidují svinčík, který vyplavilo moře. A zatímco v roce 2014 bylo na sto metrech potřeba vysbírat v průměru 835 předmětů, teď jich bylo jen 385.

„Což je pozitivní znamení, že iniciativy vedené na osobní, lokální i celostátní úrovni fungují,“ oceňuje Lizzier Prior z organizace Marine Conservation Society. „Teď je třeba mít ještě ambicióznější plány.“

Noví obyvatelé planety. A zvířátka na konec. V zoo v německém Rostocku se samici ledního medvěda Sizzel narodila dvojčata. Podle všeho prospívají dobře. „A Sizzel se chová jako vzorná medvědí máma,“ pronesla ředitelka zoo Antje Angeli. Tak ať se jim na světě líbí. A nám všem taky.