Napodobuje umění realitu, nebo realita umění? V rukou hollywoodských veselých kop Ryana Reynoldse a Hugha Jackmana se umění s realitou střídá jako rozkomíhané žongléřské míčky.
Co hoši předvádějí ve skutečném životě, se totiž prolamuje do jejich filmových rolí a zpátky. A figurují v tom trapné vánoční svetry i multimilionové fotbalové kluby.
Několik fotbalových klubů, konkurujících velšskému Wrexhamu AFC, nedávno vyzvalo Hugha Jackmana, zda by je nechtěl vlastnit za symbolickou cenu jedné britské libry. Proč zrovna Wrexham? Spoluvlastníkem nejstaršího fotbalového klubu ve Walesu (a třetího nejstaršího profesionálního fotbalového klubu na světě), je právě Jackmanův kolega, hollywoodský herec a představitel komiksového Deadpoola Ryan Reynolds.
Jackman na filmovém plátně zpodobnil postavu Wolverina ze stejného marvelovského univerza jako Deadpool. A při každé příležitosti se s Reynoldsem špičkuje. Nejen na sociálních sítích a v osobním životě, ale také na filmovém plátně, kde by se měli oba brzo setkat ve třetím filmovém Deadpoolovi, kterého fanoušci Marvelu vyhlížejí stejně nedočkavě, jako jejich oblíbený hrdina vyhlíží v komiksech šíleně pálivou chimichangu.
Oba herci přitom nejsou jen baviči, ale také byznysmeni – a nic proti Wolverinovi, ale v tomhle oboru je Deadpool schopnější. Zatímco Jackman spoluzaložil produkční společnost Seed Productions a je zdatným filantropem, Reynoldsovy byznysové výpady jsou větší terno.
Spustil produkční společnost Maximum Effort, má podíl v alkoholovém brandu Aviation American Gin i v mobilním operátorovi Mint Mobile, a s hereckým parťákem Robem McElhanneyem třetím rokem spoluvlastní zmíněný fotbalový Wrexham (o čemž pojednává netflixovský seriál Vítejte ve Wrexhamu). Navíc kolují zvěsti, že by mohl mít zájem o vlastnictví hokejového klubu Ottawa Senators.
V tomhle tedy Reynolds dává – řečí sportovních fanoušků – Jackmanovi „bídu“. Jackman nicméně kraluje v rovině kanadských žertů. K jednomu z aktuálnějších patří zábavná momentka z vánočního Instagramu, kde společně s dalším hereckým parťákem Jakem Gyllenhaalem navedli kolegu k tomu, aby přišel na večírek v co nejstupidnějším vánočním svetru, neboť takový je dress code. Dress code ale platil samo sebou jen pro nebožáka Reynoldse.
Tohle špičkování přitom neunikne ani člověku, který se vyhýbá jak sociálním sítím, tak bulváru. Reynolds totiž opřel osobnost svého filmového Deadpoola i o skutečnost, že sexuálně fluidní komiksový hrdina je platonicky zamilovaný právě do Wolverina.
Jejich blížící se setkání na filmovém plátně je proto splněným vlhkým snem každého pravověrného fandy a fanynky daných hrdinů i jejich hereckých představitelů. A má ještě jeden rozměr: Wolverine s Deadpoolem se už filmově setkali. Byla to sice úplná mizérie, ale všechno – včetně Reynoldsova současného úspěchu – díky ní vlastně začalo.
Jeden z nejméně vydařených komiksových snímků X-Men Origins: Wolverine z roku 2009 totiž postavu Deadpoola představil divákům v podobě, která ukázala, že tvůrci snímku viděli předlohu přinejmenším z rychlíku bez oken. Deadpool je v komiksech obdařen ne jedním, ale mnohdy i několika různými hlasy (ať už kvůli poruchám osobnosti, či posednutí cizí duší) a jeho oficiální přezdívka je „užvaněný žoldák“.
V nepovedeném filmu měl však podobu němého mutanta se zalepenými ústy. Ani jedna hláška! Takže bylo jen dobře, když ho Wolverine rozsekal drápy na kusy. Wolverina hrál samozřejmě Hugh Jackman, ale pikantní je, že i Deadpoola už tenkrát ztvárnil Ryan Reynolds. A tomu podle hollywoodské legendy ležela tvůrci spáchaná svatokrádež na srdci až tak, že napnul několikaleté úsilí k Deadpoolově filmové rehabilitaci.
Což se mu s fenomenálním úspěchem podařilo ve filmu Deadpool z roku 2016, který užvaněného žoldáka katapultoval mezi nejoblíbenější komiksové franšízy. Teď je před námi třetí díl, jehož marketingovou předzvěstí je právě vše, co nám Jackman s Reynoldsem servírují svým vzájemným pnutím – ať už jde o svetr, nebo fotbal.
Říkali jsme přece, že tihle dva nejsou jen herci, ale také úspěšní byznysmeni. A lákat na svůj produkt zatraceně umí.