České spořitelně v prvním pololetí letošního roku stoupl čistý zisk meziročně o 67 procent na 11 miliard korun. Loňský výsledek ale výrazně ovlivnila epidemie covidu a s ní spojená omezení. Provozní zisk se v prvních šesti měsících letošního roku zvýšil o 43,7 procenta na 14,8 miliardy korun.

Člen představenstva České spořitelny Ivan Vondra upozornil na to, že výsledek byl převážně ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského roku způsobenou koronavirem. „Navzdory silné finanční výkonnosti přetrvává vysoká nejistota kvůli pokračující válce na Ukrajině, narušeným dodavatelským řetězcům, možnému nedostatku plynu a rostoucí inflaci způsobené cenami energií,“ uvedl.

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 6,7 procenta na 4,8 miliardy korun. Mimo jiné se do toho promítl dvouciferný nárůst karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací stoupl o 58 procent na 1,8 miliardy korun. „Bylo to způsobeno obchody s deriváty a cennými papíry, vyššími příjmy z prodeje cizoměnových produktů a celkovým vývojem po pandemii covid-19,“ sdělila Česká spořitelna.

Celkové provozní náklady se meziročně se zvýšily o 5,6 procenta na 10,5 miliardy korun. Vyšší byly například náklady na zaměstnance. Poměr provozních nákladů a výnosů dosáhl 41,5 procenta, v loňském prvním pololetí to bylo 49,2 procenta.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých má přes 4,7 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.