Česká společnost Great North Canadian Holdings SE (GNCH) uzavřela dlouhodobý kontrakt s norskou polostátní společností Equinor na dodávky zemního plynu z norského kontinentálního šelfu. Dodávky mají začít od května a budou primárně určeny pro velkoodběratele a obchodníky s plynem, informovala společnost GNCH. Podle ní bude zatím jedinou tuzemskou firmou, která má s Equinorem přímý kontrakt. Jeho finanční podmínky nezveřejnila.

Smlouva má podle firmy zajistit stabilní víceleté přímé dodávky norského zemního plynu do Česka. „Jsme rádi, že se nám podařilo dotáhnout náročná několikaměsíční jednání do úspěšného konce. Dlouhodobý kontrakt je v době, kdy Evropa stále hledá cesty, jak trvale snížit závislost na Rusku, důležitou strategickou pojistkou,“ řekl člen představenstva a mluvčí GNCH Mikuláš Klang.

GNCH se chce primárně soustředit na velkoodběratele z řady průmyslových oborů nebo teplárenství a na obchodníky s plynem. „Může jít jak o jednotlivé společnosti, tak i skupiny, které se po loňských otřesech trhu musely poohlížet po spolehlivých alternativních zdrojích zemního plynu,“ dodal Klang. Nebude tak dodávat plyn domácnostem.

V únoru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela oznámil, že během ledna klesl dovoz plynu z Ruska do České republiky na nulu. Ruský plyn stát nahradil právě dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě.

Společnost GNCH SE byla založena v roce 2017. Zaměřuje se na obchodování s plynem, dosud však nebyla aktivní. Jediným akcionářem je kanadská společnost Great North Canadian Holdings Inc. Nedávno byla zaregistrována do centrálního systému OTE jako nový subjekt zúčtování v plynárenství.

Equinor ASA je mezinárodní energetická společnost, která působí ve zhruba třiceti zemích. Norský stát v ní drží 67procentní podíl. Její portfolio zahrnuje ropu a zemní plyn, obnovitelné zdroje energie a nízkouhlíková řešení. Společnost je předním provozovatelem na norském kontinentálním šelfu.