Dohodu o průmyslové spolupráci na pořízení dvaceti čtyř amerických letounů páté generace F-35 pro českou armádu s americkým výrobcem Lockheed Martin podepsaly další tři české subjekty – výzkumné centrum HiLASE Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, společnost Honeywell International, která je mateřskou firmou Honeywell Aerospace Olomouc a konsorcium Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a Českého vysokého učení technického. Na webu o tom informovalo ministerstvo obrany.
Pořízení dvaceti čtyř letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září, v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. V celku za ně zaplatí 150 miliard korun, jedná se o nejdražší český armádní nákup.
Součástí je také průmyslová spolupráce v podobě jedenácti projektů se společností Lockheed Martin a tří projektů s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich má třináct českých podniků a univerzit, a to ve čtyřech oblastech – výroba komponent, výzkum a vývoj, pilotní výcvik a údržba, servis a opravy. Celková hodnota projektů spolupráce přesáhne patnáct miliard korun.
Společnost Lockheed Martin podepsala první dvě dohody letos v květnu, a to se státním podnikem LOM Praha a konsorciem českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.
Dnes podepsaná spolupráce s centrem HiLASE a s konsorciem VZLÚ/ČVUT se podle ministerstva zaměří na výzkum v oblasti umělé inteligence, autonomního řízení bezpilotních prostředků a využití laserových technologií pro vývoj nových materiálů a konstrukcí. Smlouva se společností Honeywell International pak podle úřadu rozšiřuje spolupráci na vývoji klíčových komponent pro letoun F-35.
Letouny páté generace F-35 nahradí čtrnáct pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. První stíhačky F-35 mají být hotové v roce 2029, čeští piloti na nich zahájí výcvik ve Spojených státech. Do Česka by měly první stroje přiletět v roce 2031, všechny dorazí do roku 2035. Celkové náklady na pořízení a provoz F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.