Nastartovat byznys by mohlo být v Česku zase o něco jednodušší, začínající podnikatelé totiž nově mohou využít výhody garance, kterou nabízí Evropský investiční fond (EIF).

S institucí, která spadá pod Evropskou investiční banku a jejíž hlavní cíl je podporovat za evropské peníze i to podnikání, které bankám běžně připadá rizikové, začala spolupracovat Komerční banka. Ta díky tomu nabízí úvěr až do jednoho milionu korun s pětiletou splatností a s maximální roční úrokovou mírou 9,9 %. A v nabídce je možná ještě zásadnější to, že žadateli o úvěr bude stačit dobře zpracovaný podnikatelský plán a nemusí mít vlastní zajištění. Podle informací Forbesu se o získání garance EIF snaží i další dva velké peněžní domy.

Dosud toho totiž pro začínající podnikatele na trhu moc nebylo. Například ČSOB sice umí vyřídit úvěr až ve výši 1,5 milionu Kč, ale vyžaduje k tomu předložení posledního daňového přiznání a dokladu o zaplacení daně z příjmu. Jinak řečeno, žadatel musí mít už podnikatelskou historii. Podobně je na tom Raiffeisenbank nebo Sberbank. V GE Money Bank doklady potřeba nejsou, ale výše úvěru je omezena bez zajištění na 50 tisíc korun.

Česká spořitelna nabízí bez historie jen startovací dvacetitisícový kontokorent. Alternativou pro lidi naskakující do byznysu tak mohou být peer-to-peer firmy, které se zaměřují na zprostředkování půjček mezi lidmi a investory, jako je například Zonky nebo Pujcmefirme.cz. Zonky standardně nabízí úvěry až do 300 tisíc a v jeho DNA je právě to, že by měl k získání financování stačit dobrý příběh, který přiměje investory půjčit.

Nabídka Komerční banky jde až do milionu a měla by být více standardizovaná. Žadatel musí vyplnit sedmistránkový dotazník, který potom vyhodnotí bankovní poradci pro malé a střední firmy. Protože jde o velmi složitý a různorodý segment, s jehož obsluhou se banky často potýkají, vzniklo v KB několik sektorových týmů podle oborů, z nichž bude potenciální klient pocházet.

Například v Brně sedí specialisté na zemědělství, v Plzni na strojírenství a v Praze na služby z oblasti gastronomie či zdravotnictví. „V Česku ročně vznikne 60 tisíc podnikatelů, což je velmi perspektivní a zároveň velmi riziková oblast trhu. A my se jí nechceme vyhýbat. Může mezi nimi být další Laurin & Klement, taky to byl kdysi startup,“ dodává Souček.

Komerční banka si tak samozřejmě může rozšířit svůj byznys (v době, kdy jsou záporné úroky na spadnutí je 9,9 % stále velmi pěkný výnos) a hlavně udržet úspěšné (přeživší) podnikatele do budoucna. Garance od EIF je zatím tříletá a KB očekává, že za tu dobu bude schopna financovat až pět tisíc lidí. Výše garance je 1,4 miliardy korun.

Zájemce o úvěr se musí připravit na to, že banka po něm může chtít podepsat biankosměnku na ztráty, které z jeho podnikání a nesplácení úvěru vyplynou. „To je nepříjemnost, na druhou stranu je to u podnikatelských půjček standardní nástroj. Například Sberbank ji u půjčky pro začínající požaduje také. Nabídka KB je výjimečná tím, že klient opravdu nemusí předkládat žádné finanční výkazy a k získání úvěru stačí dobrý podnikatelský záměr,“ říká Michal Mošnička, šéf analytické společnosti Scott & Rose, která téměř 20 let tuzemské banky monitoruje.

 

Banka Produkt

Finanční výkazy

Výše úvěru

Splatnost

ČSOB Rychlý úvěr předložení posledního daňového přiznání a dokladu o zaplacení daně z příjmu až 1,5 mil. Kč splatnost 5 let
Malý úvěr předložení posledního daňového přiznání a dokladu o zaplacení daně z příjmu až 8 mil. Kč splatnost až 15 let
Sberbank Firemní FÉR úvěr předložení daňového přiznání, posouzení možnosti poskytnutí úvěru spočívá zejména v kvalitě a konkurenceschopnosti podnikatelského záměru, možnostech spolufinancování atd. max. 100 tisíc Kč pro začínající podnikatele max. 2,5 mil. Kč nezajištěný úvěr až 10 mil. Kč zajištěný úvěr výše úvěru je přiznána jako průměr měsíčních kreditních obratů splatnost 1 až 10 let
GE Money Bank MiniFlexi Business není nutné předkládání finančních výkazů čerpání z běžného účtu až 50 000 Kč bez zajištění nemovitostí splatnost 12 měsíců s automatickým prodloužením v případě plnění sjednaných podmínek
Raiffeisenbank Úvěr na základě výpisů z podnikatelského účtu pro začínající podnikatele výpisy z podnikatelského účtu vedeného u kterékoli banky v ČR, jedno platné daňové přiznání za minulé účetní období a finanční výkazy – rozvaha a výkaz zisků a ztrát (výsledovka) až 3 mil. Kč v případě podnikatelské historie delší než 12 měsíců až 5 mil. Kč v případě zajištění zástavním právem k nemovitosti splatnost 5 let

Zdroj: Scott & Rose