Hodinu od vydání tohoto textu bude jasné, zda Marek Ztracený dosáhne unikátního koncertního hattricku. Přesně v devatenáct hodin bude spuštěn prodej vstupenek na prý definitivně poslední koncert zpěváka Marka Ztraceného. Poté, co fanouškům oznámil, že si dá od vystoupení pauzu, vyprodal během pár hodin koncert v pražské Fortuna Areně.

Podle reakcí na sociálních sítích zaskočil tak velký zájem i samotného hudebníka. Přidal sice druhý koncert, ale ten se obratem vyprodal také. „Můžete nám říci, co teď asi tak máme dělat? Vyprodali jste Eden i podruhé… Dalších 32 tisíc vstupenek, tentokrát za sto dvacet minut,“ okomentoval pondělní prodej na svém Instagramu.

Podle jednatelky společnosti Ticketportal Lucie Bočánkové se za jednadvacetiletou historii webového portálu žádnému českému interpretovi nic podobného nepovedlo. „Tak enormní prodej v tak krátkém čase nezaznamenal žádný český umělec. Před pandemií měl velký úspěch i Leoš Mareš ve vyprodané O2 areně, ale takhle rychle to nešlo,“ konstatuje Bočánková.

Na zátěž je Ticketportal zvyklý třeba z mistrovství světa v hokeji nebo koncertů Eda Sheerana či Imagine Dragons, kdy lístky rovněž zmizely během chvíle. U Ztraceného byli zájemci řazeni do pomyslné online fronty, která se začala tvořit prakticky okamžitě po spuštění prodeje. V jednu chvíli v ní „stálo“ i sedmnáct tisíc lidí. Podle Bočánkové je důležité, aby se kupující obrnili trpělivostí, nedělali s počítačem „psí kusy“ a nechali běžet odpočet do chvíle, než propadnou trychtýřem a systém je vpustí do hlediště na výběr místa.

Ceny se u akcí podobného formátu pohybují podle zvoleného sektoru od šesti set do téměř dvou tisíc korun a na internetu už s lístky na Ztraceného lidé čile obchodují – lze narazit na inzeráty nabízející lístek za téměř tři tisíce korun.

„Je kolem toho trochu mediální humbuk, lidé mají pocit, že jde na dlouhou dobu o něco nedostupného,“ vysvětluje Ztraceného historický úspěch hudební publicista Josef Vlček.

„Zároveň je momentálně asi nejpopulárnějším zpěvákem po roce 2010. Za loňský a předloňský rok měl pět nebo šest hitů a je velmi vstřícný k médiím,“ shrnuje důvody, proč je o zpěváka takový zájem. Důvody své ohlášené pauzy zatím Marek Ztracený neuvedl, údajně se o ně podělí právě po vyprodaných koncertech.

Podle Vlčka ale patří k těm, kteří mají své kariérní kroky řádně promyšlené. „V tom je svým způsobem výjimka. Většina funguje tak, že kam je vítr zažene, tam se budou pohybovat, ale on má svou strategii vždy pečlivě dotaženou,“ popisuje Josef Vlček. Ztracený si podle něj oblibu získává jak svými jednoduchými a srozumitelnými písničkami, tak skvělou show.

„Viděl jsem ho naživo minulý týden a musím říci, že byl fantastický. Jako Elton John na vrcholu slávy, co se týče hraní na klavír a předvádění se. Neuvěřitelně se za ty roky zlepšil,“ uzavírá.