Nový Forbes žebříček světových miliardářů, tedy lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů, je pro letošek rekordně dlouhý. Obsahuje 2208 jmen, mezi nimiž nechybí ani šestice Čechů.

Největším skokanem a zároveň nejbohatším mužem planety se stal Jeff Bezos, zakladatel a spolumajitel internetového obchodu Amazon. Forbes pro letošek odhaduje jeho jmění na 112 miliard dolarů, což je meziročně o 39,2 miliardy dolarů více.


Zobrazit celý žebříček »

Petr Kellner, nejbohatší Čech, se po roční pauze opět dostal do první stovky nejzámožnějších byznysmenů. S majetkem ve výši 15,5 miliardy dolarů, v přepočtu aktuálním kurzem 319 miliard korun, obsadil 88. příčku.

„Superbohatí dále bohatnou a zvyšují svůj náskok před ostatními,“ uvedly Luisa Kroll a Kerry Dolan, editorky amerického Forbesu, které na sestavování žebříčku nejbohatších lidí světa každoročně dohlížejí.

Celý seznam najdete tady.

Nejbohatší obyvatel planety Jeff Bezos.

Celkové odhadované jmění všech 2208 členů žebříčku je 9,1 bilionu dolarů, zatímco loni bylo 7,7 bilionu dolarů a podílelo se na něm 2043 jmen.

Bill Gates, který byl nejbohatším mužem světa 18krát za posledních 24 let, letos skončil až druhý. Přestože jeho jmění vzrostlo (z 86 miliard dolarů na 90 miliard), na internetového krále Jeffa Bezose, jenž rychle bohatl především díky růstu cen akcií Amazonu, to nestačilo.

Slavný investor Warren Buffett je třetí s majetkem 84 miliard dolarů a na čtvrtém místě je nejbohatší Evropan Bernard Arnault, vládce a spolumajitel největší světové říše luxusních značek LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Pátou pozici získal zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a na šestém místě je majitel španělského módního řetězce Zara – Amancio Ortega, jenž poprvé od roku 2011 vypadl z první pětky.

Nejmajetnějším Evropanem je letos Bernard Arnault, vládce luxusního impéria LVMH.

Majetek žádného z šestice Čechů na žebříčku nejbohatších lidí světa neklesl, hodně jim pomáhala také silnější koruna vůči dolaru, a Petr Kellner, hlavní postava finanční skupiny PPF, bodoval nejvyšším odhadovaným jměním i nejvyšším umístěním v historii.

Nejbohatší Čech má za sebou úspěšný a relativně klidný rok. Jeho klíčové aktivum – splátkový Home Credit – bobtná po celém světě, byť letos už bude muset čelit větší regulaci finančních služeb v Číně. Stabilní jsou také příjmy a zisky telekomunikačních firem O2 a Cetin. Skupina PPF, která je přes Home Credit největším českým zaměstnavatelem v zahraničí, získala navíc loni v nečekaném nákupu plzeňskou Škodu Transportation a na trhu se spekuluje také o jejím zájmu o televizi Nova.

Čtěte také: 70 nejbohatších a 10 nejštědřejších Čechů roku 2017

Majetek českého premiéra Andreje Babiše šel meziročně také mírně nahoru, Forbes ho pro letošek odhaduje na 4,6 miliardy dolarů. Stojí za tím obecně růst cen firem na trhu, jejichž ocenění žene nahoru dostatek levných peněz. To je trend, který se nevyhýbá ani provozně stabilnímu Agrofertu, jejž Andrej Babiš nepřímo vlastní přes dva svěřenské fondy.

Na třetím místě se mezi Čechy umístil Karel Komárek, jehož Sazka Group už je nejsilnější loterijní skupinou v Evropě a loni významně narostla. Dařilo se také jeho cestovní kanceláři Fischer. Čtvrtý je realitní magnát Radovan Vítek, který ovládá skupinu CPI PG, jež má nejcennější portfolio nemovitostí v Berlíně, ale aktivní je na středoevropském i západoevropském trhu.

České číslo jedna se nemění.

Vítkův majetek pro letošek odhadujeme na 2,9 miliardy dolarů. Komárek a Vítek si v letošním ročníku pořadí prohodili. Pátým Čechem mezi nejbohatšími lidmi světa je investor především do energetiky Daniel Křetínský (EPH) a šestým je uhlobaron Pavel Tykač, který ovládá těžbu hnědého uhlí přes Vršanskou uhelnou nebo elektrárnu Chvaletice.

Pro srovnání, americký prezident Donald Trump je na žebříčku s majetkem 3,1 miliardy dolarů na 766. místě. Trumpovo jmění meziročně kleslo o 400 milionů dolarů kvůli tomu, že klesá ocenění nemovitostí na Manhattanu, kde leží srdce jeho realitní říše, a klesají také příjmy některých jeho golfových resortů.

První tři nejbohatší Češi, včetně miliardáře/politika a toho času premiéra v demisi Andreje Babiše, jsou tak majetnější než nejmocnější člen letošního přehledu superboháčů.

Detaily z žebříčku nejbohatších lidí světa 2018

O ženách

  • Celkem jich je na seznamu 256 (loni 227). Rekordní počet – 72 z nich – je možné označit za „self-made“ podnikatelky.
  • Nejbohatší „self-made“ ženou světa je Čou Čchün-fej z Hongkongu, zakladatelka společnosti Lens Technology, která vyrábí displeje pro chytré telefony.
  • Nejvíce miliardářek pochází z USA (82), následuje Německo (33) a Čína (30).

O zemích

  • Nejvíce miliardářů pochází z regionu Asie–Pacifik. Celkem jich tam žije 827. Následují Spojené státy (585) a Evropa (559).
  • Podobné je i rozložení nejbohatších lidí podle států. Vedou USA (585), následuje Čína (476), Německo (123), Indie (119) a Rusko (102).
  • Pro zajímavost: jen v samotné Kalifornii žije 144 miliardářů. Na seznamu je poprvé Maďar.

O nováčcích

  • 1490 členů z celého žebříčku jsou „self-made“ podnikatelé. Loni jich bylo 1371.
  • Seznam obsahuje 259 nových jmen. Nejvíce jich je z Číny.
  • Z nováčků lze zmínit například Kanaďany Ronnena Hararyho a Antona Rabieho, jejichž hračkářská firma je za figurkami Hatchimals, nebo první miliardáře vzešlé z kryptoměn. Chris Larsen je spoluzakladatelem měny ripple, Changpeng Zhao stojí za Binance.