Turbulencím na trhu navzdory se na vrcholu našeho žebříčku Cloud 100, který každoročně vyhodnocuje nejlepší soukromé společnosti v cloudovém byznysu, drží stejná trojice jako loni.

Jedenáct podniků z žebříčku vstoupilo od loňska na burzu, všechny se ale obchodují hluboko pod hodnotami jejich IPO. Skokanem roku je oproti tomu společnost Miro, která se od loňska posunula o 32 příček na čtvrté místo.

Do Cloud 100 se pak dostalo hned 21 nováčků. Letošní žebříček zahrnuje osm ženských CEO, což je nejvíce za posledních šest let. 

Miro, 4. místo

CEO: ANDREY KHUSID
VALUACE: 17.5 MLD. DOLARŮ
OBOR: DIGITÁLNÍ KOLABORACE
Grisha Pavlotsky | Foto Miro

Platforma Miro urazila od svých začátků v ruském Permu dlouhou cestu. Khusid, frustrovaný vzdáleností, jaká ho dělila od jeho potenciální klientely, navázal na malou tiskařskou společnost svého otce v roce 2011, kdy spoluzaložil byznys s interaktivními tabulemi.

V lednu Miro vyrostlo o 400 milionů dolarů na 17,5 miliardy. Firma s nynějším sídlem v San Franciscu a v Amsterdamu se tak s nejvýraznějším postupem zařadila na 4. místo letošního žebříčku Cloud 100.

Poděkovat za to může i 39 milionům uživatelů a klientů, jako je například Dell, KPMG nebo Under Armour. Chod firmy s ruským původem ale letos na jaře narušila ruská invaze na Ukrajinu.

Její lídři ale na nic nečekali a během 48 hodin oznámili uzavření ruských kanceláří a v zemi zastavili prodeje. „Když musíte udělat důležitá rozhodnutí ve velmi krátkém čase, nikdo na to nemá příručku,“ říká jeden z lídrů Grisha Pavlotsky. 

Calendly, 21. místo

CEO: TOPE AWOTONA
VALUACE: 3 MLD. DOLARŮ
OBOR: AUTOMATIZOVANÉ PLÁNOVÁNÍ
Tope Awotona | Foto Jamel Toppin pro Forbes US

Frustrovaný počtem e-mailů, které bylo třeba k uspořádání mítinku, Awotona vymyslel aplikaci Calendly. Pomocí ní mohou uživatelé posílat odkazy do sítě a naplánovat přes ni mítink.

Společnost se sídlem v Atlantě nabízí bezplatné i placené verze a jejích deset milionů uživatelů zahrnuje třeba eBay, Lyft nebo L’Oréal a příjmy za minulý rok překročily sto milionů dolarů.

Jeden z fanoušků VC Marc Andeerssen minulý rok žertoval na Twitteru, že kdokoli bude odkazy na Calendly ignorovat, „dostane permanentní ban pro zhodnocování kapitálu v Silicon Valley“.