skip to main content

Dolce a Gabbana mají průšvih, urazili gaye. Pozor na pusu by si ale měli dát i jiní návrháři

Italští návrháři Domenico Dolce a Stefano Gabbana mají vážný problém. Nedávno označili děti, které si pořizují homosexuální páry díky metodě umělého oplodnění IVF, za „syntetické“. A rozhořčené reakce teď mohou ovlivnit i jejich miliardový byznys. Že jedno neomalené extempore může ohrozit celou kariéru, ví moc dobře i John Galliano, který už ze sebe nejspíš nikdy nesmyje pověst antisemity. Problémy měli ale i Karl Lagerfeld nebo Jeremy Scott. Módní byznys je totiž stejně tak uvolněný, jako nekompromisní. Přešlapy netoleruje ani u svých největších hvězd. Proč? A kdo další si nedal pozor na pusu a málem ho to zničilo?

1. Dolce a Gabbana

Forbes letos jejich jmění odhadl na 1,65 miliardy dolarů u každého, což z italské dvojice dělá dva z nejbohatších lidí světa. V poslední době však nemají štěstí. Už několik let čelí vyšetřování okolo údajně stomilionového krácení daní – a teď navíc urazili tisíce svých zákazníků. Stefano Gabbana v rozhovoru pro časopis Panorama řekl nejen to, že věří v tradiční rodinu a homosexuální páry by podle něj neměly mít děti (Dolce s Gabbanou, kteří dlouhá léta tvořili pár i v soukromém životě, doslova uvedli, že gayové by měli přijmout, že nemohou děti mít), odsoudili ale i oplodnění IVF či pronajímání „děloh náhradních matek“.

d a g done

Stefano Gabbana (vlevo) a Domenico Dolce

Urazili tím nejen gaye: děti od náhradní matky má třeba herečka Sarah Jessica Parker a řada dalších celebrit. Elton John, sám otec dvou malých synů z IVF, okamžitě emotivně vyzval k bojkotu značky, k němuž se okamžitě připojily desítky celebrit, od Victorie Beckham až po Courtney Love. A to designérům , kteří teď ze všeho nejvíc potřebují vydělávat, může způsobit značné problémy.


2. John Galliano

Jsou to už čtyři roky, co nejznámějšího britského módního návrháře smetl skandál s antisemitskými výroky. Dodnes se z následků noci v baru, kdy v opilosti nadával hostům kvůli jejich židovskému původu těmi nejhrubšími výroky, docela nevzpamatoval. Od miláčka celebrit se odvrátila většina jeho klientely: například herečka Natalie Portman, rodačka z Jeruzaléma, která se otevřeně hlásí k židovskému původu, odmítla jen pár dnů poté obléknout jeho šaty, které měla připravené na Oscary, a zvolila méně známou značku Rodarte. Galliano přišel o své místo kreativního ředitele v módním domě Dior i ve své vlastní módní značce, pařížský soud ho potrestal vysokou pokutou a musel nastoupit dlouhou odvykací léčbu. Následkům skandálu však čelí dodnes. Nosit Galliana už prostě není in.

galiano done

John Galliano 


3. Karl Lagerfeld

Také Karl Lagerfeld si před třemi lety sáhl na dno: stačilo, aby v jednom rozhovoru prohlásil, že se mu britská zpěvačka Adele, v tu dobu na vrcholu popularity, zdá „prostě příliš tlustá“. Ačkoliv sama zpěvačka se výrokům zasmála, a sám Lagerfeld se je okamžitě pokoušel zmírnit slovy, že má „opravdu krásnou tvář a božský hlas“, musel okamžitě čelit vlně nespokojených reakcí z řad klientů i celebrit celého světa. Jeho slova kritizovala ve své show například populární moderátorka Oprah Winfrey. V době, kdy celý módní svět začal otevřeně bojovat proti anorexii na přehlídkových molech, byly Lagerfeldovy výroky jednoduše označeny za „zcela nepřijatelné“.

karl lagerfeld done

Karl Lagerfeld

Kreativní ředitel značky Chanel, který sám před lety zhubnul několik desítek kilogramů, se raději otevřeně omluvil. „Adele je moje oblíbená zpěvačka a jsem jejím velkým obdivovatelem. Sám jsem před deseti lety zhubl přes třicet kilo a vím, jaké to je, když je na vás vyvíjen tlak kvůli vzhledu. Adele je krásná dívka a já se omlouvám,“ citovaly návrháře britské deníky.

Reklama

4. Jeremy Scott

Oblíbený americký návrhář také často dříve střílí, nežli míří – a vedle výroků, za něž se musel omlouvat, se mu nepatřičnosti povedly dokonce i v jeho designu. Před časem uvedl ve své kolekci pro Adidas, svého dlouholetého zaměstnavatele, bizarní modely, které měly kolem kotníků improvizované okovy. Boty ze všeho nejvíc evokovaly vzpomínku na nejtemnější éru amerických dějin – otrokářství. Kritice musel Scott čelit hned z několika stran, a to nejen od obvyklých fanoušků jeho tenisek, tedy černošských rapperů. Návrhář i značka se omluvili s tím, že design byl špatně pochopen a že se omlouvají všem, které urazili. Boty byly staženy z trhu. O lukrativní angažmá u Adidasu Scott nakonec nepřišel.

boty okovy done

Scottovy kontroverzní tenisky


 

 

5. Giorgio Armani

Také další ze světových miliardářů, Giorgio Armani, si zadělal na problémy. Muž, který je s jměním přes 7,6 miliardy dolarů podle Forbesu dokonce 174. nejbohatším člověkem světa, si totiž rozhádal Annu Wintour, šéfredaktorku nejvlivnějšího módního časopisu světa, americké Vogue. A to by se mu nemuselo vyplatit. Právě Vogue totiž dodnes určuje, kterým značkám věnují zákazníci největší pozornost.

armani done

Giorgio Armani

Co se přesně stalo? Armaniho prý rozčílilo, že Anna Wintour na nedávném fashionweeku v Miláně nepočkala na jeho přehlídku ready-to-wear a odcestovala do Paříže na konkurenční módní show. „Cítím se dotčen. Řekli, že nemá čas. Proč jsem to vždycky já, koho některé osoby okatě přehlížejí? Je tak vlivná. Ale já mám přeci také vliv, ne? Cítím se odstrčený, podvedený. Řekla mi jen, že pošle své lidi. Jenže když jdete ke svému zubaři, taky se budete cítit divně, když za sebe pošle svého asistenta, no ne?“ citoval slavného návrháře server Women´s Wear Daily. Anna Wintour Armaniho inzultaci nekomentovala, její tým pouze přišel s vysvětlením, že „Maratón módních přehlídek v současnosti trvá více než měsíc a koná se v řadě metropolí. Jsou show, jichž se Anna prostě nemůže zúčastnit.“


Čtěte také: 

Pařížská, nejluxusnější česká ulice, se mění. Roste do výšky a do šířky

Od Popelky ke Gordonu Gekkovi: devatero filmových bot, které ovlivnily módu