skip to main content
Nemovitosti

Dominanta z rytířských dob. Tenhle zámek může být váš

Boskovický starožitník Bohumil Vavříček prodává tu nejcennější starožitnost, kterou má – impozantní zámek Letovice s přilehlým areálem. „Už teď je mi to ale líto,“ tvrdí aktuální vlastník rozlehlého komplexu, jehož dominantou je původně gotický hrad z 13. století přestavěný na zámek. Jako v rytířských dobách se nadále majestátně tyčí nad údolím řeky Svitavy.

Pětašedesátiletý živnostník se zámku hodlá zbavit ze zdravotních důvodů. Od roku 2004, kdy si někdejší šlechtické sídlo pořídil, ho ovšem dostal ze zchátralé ruiny do stavu, který může být pro případné kupce velmi atraktivní.

„Před téměř sedmnácti lety jsem zámek koupil od hraběte Kalnókyho, kterému ho komunisti vzali a pak jej v restituci dostal zpět. Žil ale v Austrálii a bylo mu osmdesát, takže jsme se domluvili. Stálo mě to tehdy asi dva miliony korun, byla to mírná cena, ale v té době jste si za ni pořídili činžovní dům. Já měl zdevastovaný zámek,“ vzpomíná Vavříček.

Další desítky milionů tak spolykala nutná rekonstrukce. Zámek byl bez podlah, oken nebo dveří a místo stropů byly zevnitř budovy vidět mraky na obloze. „Byla to dřina, ale zároveň velká radost a velké zadostiučinění vidět, jak letovický zámek roste opět do krásy,“ líčí jeho stávající majitel.

Momentálně je zámek v hodně slušné kondici. Vavříček ho otevřel pro veřejnost, takže si jej v sezoně mohou bez průvodce prohlédnout turisté, konají se tam kulturní akce a slouží také ke komerčním účelům – je pronajímán na svatby, oslavy promocí a další privátní akce. Jsou zde i apartmány a zámecká restaurace.

Reklama

„Případný kupec může zámek využít zcela libovolně. Je flexibilně uzpůsoben, takže je v něm možná soukromá rezidence i realizace podnikatelského záměru. Na zámku lze mít sídlo firmy, lze tam pořádat eventy, provozovat gastro a hotelové služby a tak dál,“ líčí Vavříček.

Cena se pohybuje v nižších desítkách milionů.

Starožitník zároveň nechce prozradit přesnou cenu, kterou za sídlo ležící půlhodiny jízdy od Brna požaduje. Naznačí pouze, že jde o nižší desítky milionů – přesnou sumu uslyší vážní zájemci, kterým je nemovitost nabízená prostřednictvím realitní kanceláře Luxent.

Pod tříkřídlou zámeckou budovou o velikosti zhruba 2500 metrů čtverečních se nachází hospodářský dvůr, na němž jsou mimo jiné zachovalé konírny. K areálu patří i budova bývalého pivovaru a podzemní prostory, nabízející se prakticky coby vinné sklepy.

U vjezdu stojí strážní domek a zámek obklopuje park o rozloze takřka 8000 metrů čtverečních. Samotný zámek má jedno podzemní a tři obyvatelné nadzemní podlaží a na hlavním nádvoří je vstup do zámecké kaple.

Bohumil Vavříček samozřejmě není objektivní, když tvrdí, že jeho zámek je na nejkrásnějším místě ze všech – ohromnou působivost mu však upřít nejde. Je vidět už z velké dálky a z mnoha stran. A čeká na nového pána či paní.