Realitní magnát a bývalý prezident USA by podle zjištění Forbesu neměl mít v nejbližší době nejmenší problém se splácením svých půjček. Ovšem až přijde rok 2024, kdy bude chtít Donald Trump pravděpodobně znovu kandidovat na prezidenta, mohla by být jeho situace o poznání divočejší.

Společnosti Donalda Trumpa nyní dluží odhadem 1,3 miliardy dolarů, což je o téměř 200 milionů dolarů více, než když opouštěl prezidentský úřad. To ale neznamená, že by se Trump dostával pod finanční tlak. Ve skutečnosti je jeho finanční rozvaha v lepším stavu, než byla před několika měsíci.

Důvodem je fakt, že na počátku roku mu J.P. Morgan Chase pomohla půjčkou ve výši 1,2 miliardy proti kancelářskému komplexu San Francisco, ve kterém má Trump třicetiprocentní menšinový podíl. Jelikož v něm nefiguruje jako generální partner, nebyl by Trump v případě nesplácení za dluh osobně zodpovědný, přesto má obrovský dopad na jeho finance.

Ve skutečnosti ovšem nová půjčka umožnila Trumpovi a jeho partnerovi, veřejně obchodované společnosti Vornado Realty Trust, splatit svůj předchozí dluh oproti budově, který byl splatný minulý měsíc, a ještě k tomu získat přibližně 616 milionů dolarů.

Jinými slovy, refinancování sice zvýšilo dluh na nemovitosti, ale zároveň poskytlo jejím majitelům větší likviditu. Pokud by navíc Trump obdržel třicet procent z této částky v hotovosti, jeho likvidní držení by se ještě navýšilo z odhadovaných 110 milionů na téměř 300 milionů dolarů. A tato hotovost by se mu mohla v následujících několika letech opravdu hodit.

V září 2022 je totiž splatná další z Trumpových půjček, která má tentokrát hodnotu sto milionů dolarů a týká se nemovitosti, kterou Trump přímo vlastní – komerčních prostorů uvnitř Trump Tower. Tuto půjčku by nicméně teoreticky Trump mohl refinancovat podobným způsobem. Odhadovaná hodnota této nemovitosti je 275 milionů dolarů, což znamená, že by banka neměla mít problém nabídnout proti ní nových sto milionů dolarů.

A i v případě, že by bývalý prezident nemohl najít firmu na refinancování Trump Tower, měl by být schopen splácet tuto půjčku ze svých vlastních prostředků a doplnit své zásoby hotovosti jinde.

Dva měsíce poté, co bude splatná půjčka za Trump Tower, dojde k datu splatnosti další dluh, který je vázaný na jeden z newyorských mrakodrapů pojmenovaný 1290 Avenue of the Americas na Manhattanu. Stejně jako v případě budovy v San Franciscu, i tady Trump vlastní třicetiprocentní podíl s ručením omezeným. Zbylých sedmdesát procet vlastní opět společnost Vornado. S refinancováním této budovy tak může Trump jednoduše získat dalších 75 milionů v hotovosti.

Pokud k tomu opravdu dojde, mohlo by to dát bývalému prezidentovi určitý prostor se nadechnout, než se přiblíží rok 2023. Ten pro něj bude v tomto ohledu totiž mnohem náročnější.

Splatné budou hned dvě půjčky s kombinovanou jistinou na 125 milionů dolarů proti Trump Doral, golfovému rezortu v Miami. Ten se potýká v poslední době s potížemi, a refinancování dluhu proto může být v jeho případě poměrně náročné. Totéž platí pro Trumpovy hotely v D.C. a Chicagu, jejichž dluh u Deutsche Bank v odhadované výši 215 milionů amerických dolarů vyprší v roce 2024.

Řekněme to takto: Čím více hotovosti Trump dokáže nashromáždit nyní, tím bude mít větší jistotu v budoucnu a v důležitém volebním roce. I když by to mělo znamenat, že bude muset ještě navýšit své dluhové zatížení.