Když před pár týdny zemřel skotský herec Sean Connery, byla to rána pro celý svět, nejen fanoušky jeho průlomové role Jamese Bonda, kterého ztvárnil jako vůbec první. Legendárnímu herci se ovšem podařilo zanechat ještě jeden, neherecký odkaz: jedny z nejikoničtějších hodinek světa, Rolex Submariner.

Většina Bondových fanoušků ví, že to byl právě model Submariner, který Connery ve filmu nosil. Mnoho z nich už ale netuší, že jde vlastně o náhodu. Podle novel Iana Fleminga měl hlavní hrdina správně nosit Rolex Oyster, ne Submariner. Vlastně to dává smysl – pro tajného agenta by se víc hodily hodinky méně nápadné, i když stejně luxusní. Submariner je mnohem nápadnější, vzácnější a tehdy používaný hlavně potápěči.

Jenomže na začátku natáčení režisér Terence Young nařídil sehnat hodinky – jedno jaký model, hlavně ať jsou to rolexky. Naštěstí někdo na pláži měl u sebe právě model Submariner. Zcela neplánovaně se tak zrodila legenda, která (až na krátké období v 80. letech minulého století) s Jamesem Bondem už zůstala.    

Ten původní kousek, který se pro Conneryho na natáčení podařilo sehnat, se prodal v roce 2018 za 567 tisíc dolarů. Už to je úctyhodná cena, ale s největší pravděpodobností ještě ne konečná. Jako příklad mohou sloužit další legendární hodinky, taky od firmy Rolex. Jde o model Daytona, který patřil herci Paulu Newmanovi, nejdražší hodinky vůbec. 

Když šly 26. října 2017 do aukce, padl rekord, který se zatím nepodařilo překonat. Hodinky Rolex Daytona „Exotic“ se v aukci prodaly za neuvěřitelných 17,75 milionu dolarů a staly se tak nejdražšími hodinkami na světě. Co na nich ale bylo natolik výjimečného, že nálepku získaly?

Zaprvé Daytona už z podstaty věci představuje mimořádně vzácný model. Vyráběl se mezi lety 1963 a 1988 a prodával se spíše pomalu. Proto vzniklo jen mezi dvěma a třemi tisíci kusů, a pokud byste si jedny z nich chtěli pořídit, připravte si alespoň čtvrt milionu dolarů. Konkrétní varianta Exotic s referenčním číslem 6239, kterou měl Newman, se pak vyráběla jen šest let, od roku 1963 do roku 1969.  

Rolex Datona „Exotic“

K ceně samozřejmě napomohla Newmanova sláva. Ve své době představoval jednu z největších hvězd a hodinky měl na sobě na mnoha fotografiích. Stejně jako u Elvisových obleků nebo kytary Jimiho Hendrixe, kvalitní objekt spojený s jedinečným jménem má zkrátka něco do sebe.

Pomohla i pozornost, které se aukci dostalo. Časopisy zaměřené na hodinky a hodinářství si to vzaly jako hlavní téma a článek o nadcházejícím prodeji se dostal i do Wall Street Journal. Publicita upoutala pozornost mnoha bohatých sběratelů, a tak už druhá nabídka deseti milionů dolarů byla pro všechny přítomné přihazující moc. Zbytek závodu pak probíhal po telefonu.

Conneryho Submariner a Newmanova Daytona mají několik věcí společných. Stejně jako 6239, i Submariner patří mezi vzácné modely (i když o něco méně) a zájemci zaplatí zhruba něco přes 150 tisíc dolarů, což Submariner řadí mezi nejdražší vintage hodinky na světě.

Výhodou druhých zmíněných je ale fakt, že jejich nositel výrazně přispěl ke zpopularizování původně potápěčských hodinek tak, že se jedná o jeden z významných momentů v hodinářství. Styl funkčních hodinek si oblíbily masy a obliba ještě narostla s nástupem strojku na baterku. Newmanovy hodinky se sice také staly populární, ale spíš pro malou specifickou část trhu.

Na to, jestli se Conneryho Rolex Submarine podaří Newmanův rekord překonat, si ale budeme muset ještě počkat.