Že nosí kamery nebo fotoaparáty, je už standard. Že s nimi IKEA plánuje donášku jídel, je taky docela dobře pochopitelné. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas byl ale veřejnosti představen Ehang 184 – vůbec první dron, který unese dospělého člověka.

Možná je to otázka daleké budoucnosti, ale jeho konstruktéři věří, že Ehang představuje zcela revoluční možnost cestování. Váží okolo 220 kilogramů a dokáže s pasažérem letět přibližně 100kilometrovou rychlostí za hodinu. Zatím maximální možná délka letu je zhruba 23 minut a váha pasažéra (nebo jiného nákladu) nesmí překročit 100 kilo.

A jak se takový obří dron ovládá? Jakmile do něj usednete, stačí zadat cílovou destinaci a zbytek už sám zařídí tento létající robot, píše server Mashable. Pokud vás trápí myšlenka, co kdyby se něco zvrtlo, tak spotřebitele chrání bezpečnostní systém, který je činný i během poruchy. Pokud se poškodí jakákoliv část systému, dron se buď přepne do vznášejícího režimu, nebo najde bezpečné místo k přistání.

Čtěte také: Jakub Sejkora tak dlouho snil o vlastním dronu, až je začal vyrábět

Ehang 184 zatím není legálním dopravním prostředkem, jeho testování teprve začíná v Nevadě ve státem financovaném institutu Nevada Institute for Autonomous Systems. Ještě než bude moci Ehang podstoupit tyto testovací lety, bude potřebovat experimentální certifikát od Federální letecké správy FAA pro létání s drony.

Navíc bude třeba i zajištění souhlasu FAA s přepravou pasažérů (pokud mají vývojáři v plánu mít někoho během testování na palubě). A i když se všechno výše uvedené podaří od FAA zajistit, je podle několika zdrojů potřeba ještě nespočet výjimek pro létání s takovou mírou automatizace, kterou společnost momentálně navrhuje.

Minulý měsíc výrobce Ehangu oznámil, že navázal partnerství s Lung Biotechnology ohledně přepravy orgánů od dárců mezi nemocnicemi. Společnost zvažuje, že zakoupí okolo tisíce kusů speciálně upravených dronů. Skutečnost, že Nevada se rozhodla umožnit testování Ehangu na svém území, není tak překvapivá, vzhledem k jejímu kladnému postoji k přepravním technologiím. Nedávno hostila vůbec první testování nadzvukového přepravního systému Hyperloop One.

Zaujalo vás toto droní monstrum? Pokud ano, během čekání na jeho zlegalizování můžete začít šetřit. Jeho cena by totiž mohla dosáhnout až 7,5 milionu korun.