Tohle není virtuální realita, nýbrž skutečnost. Jaroslav Beck, spoluzakladatel herního studia Beat Games, tvůrce dnes už ikonické hry pro virtuální realitu Beat Saber, po šesti letech opouští svou pozici hudebního ředitele společnosti. Beck zprávu zveřejnil dnes večer na svém Facebooku.

Jaroslav Beck spoluzaložil Beat Games se dvěma kolegy, vývojáři Jánem Ilavským a Vladimírem Hrinčárem, v roce 2018. Tahle trojice stojí za Beat Saberem, první hrou pro virtuální realitu, které se prodalo přes milion kopií. A hře se daří i nadále, dosud poslední zveřejněná čísla z konce roku 2021 uvádějí, že se hry prodalo přes čtyři miliony kopií a také se prodalo přes 40 milionů hudebních skladeb, které se v ní používají.

V roce 2019 Beat Games koupila Meta Marka Zuckerberga. Částku ani jedna ze stran nikdy nezveřejnila, ale podle odhadů šlo o několik miliard korun. Celé trio ve společnosti zůstalo zapojeno nadále. Tedy až doteď.

„Řekl jsem si, že ve chvíli, kdy budu mít jistotu, že budeme mít tým, který udrží Beat Saber na trhu dalších deset let, bude čas jít budovat další věc. A mám pocit, že ten čas nastal,“ komentoval Jaroslav Beck své rozhodnutí pro Forbes, který ho už v roce 2016 zařadil do svého výběru 30 pod 30. Ilavský s Hrinčiarem ve společnosti nadále zůstávají.

Čtyřiatřicetiletý Beck se už před Beat Saberem prosadil v USA jako skladatel hudby pro filmy a hry a spolupracoval v minulosti například se známým herním studiem Blizzard Entertainment. Rozhodnutí odejít z Beat Games nebylo podle jeho slov snadné, dává mu však příležitost posunout se dál.

„Hudební průmysl čeká výrazná proměna. Chci udělat vše, co mohu, a využít vše, co jsem se za posledních sedmnáct let v hudebním průmyslu naučil, abych zajistil, že tyto změny budou provedeny ve prospěch umělců a umění samotného,“ uvedl Jaroslav Beck ve svém prohlášení.

Zároveň s ohlášením odchodu z Beat Games však čerstvý otec osmiměsíční dcery rovnou oznámil svůj nový počin – založení vlastní nadace Giving Beck, zaměřenou na poskytování vybavení pro audio produkci a hudební vzdělání mladým lidem ve školách a sirotčincích.

„Hudba zcela změnila můj život k lepšímu a chci tuto příležitost přinést co nejvíce lidem,“ říká Beck. „Cítím, že v této uspěchané době může být význam uměleckého vzdělávání často přehlížen, a proto věnuji část peněz, které jsem získal od Beat Saberu, na nastartování tohoto projektu v České republice. A doufám, že posláním tohoto projektu nadace brzy překročí hranice země.“

Oznámení o prvním pilotním programu nadace je naplánováno na nadcházející měsíce. A Jaroslav Beck dodává, že u nadace jeho vize změny celé hudební branže rozhodně nekončí. Stay tuned…