skip to main content
Forbes Woman

Dost už bylo fast života. Jak karanténu přetvořit v něco pozitivního?

Není to lepší, ale věřme, že zase bude. Jak se dalo předvídat, restriktivní opatření se zpřísňují, nemocných přibývá, ulice i firmy se vylidňují, silnice a městská doprava taky. Nezajdete si do baru, koupit si nové oblečení, zavřeli fitness centrum, dokonce i mekáč v Palladiu. A je to dobře.

Bez těchto věcí totiž fakt chvíli vydržíme. Je to nutné. Fast fashion, fast food i fast life prostě chvilku počkají. My taky počkáme.

Máme toho stejně už tak moc. Cestujeme moc. Sdílíme moc. Jíme moc. Pijeme moc. Žijeme proto, abychom si užívali. Všechno je možné, všechno je dostupné, všechno je rychle a hned, to, co zažíváme teď, je už za vteřinu passé, chceme nové zážitky, nové věci, nové zkušenosti, novou zábavu.

Všichni tak nějak cítíme, alespoň občas, že toho v životě máme moc. Moc věcí, moc informací, moc dezinformací, moc možností, moc názorů a taky moc příliš vyhrocených střetů, které jsou mnohdy zcela zbytečné a vyčerpávající.

Teď se to změní.

Reklama

Posledně jsme si řekli, jak v čase krize pomoci a prospět ostatním. Teď tu máme pár tipů, jak pomoci a prospět sám sobě. Teď, za časů „cholery“, ale třeba už jednou provždy.

Zastavte se

Prostě to zkuste, nebýt pořád na cestě. Na cestě za někým, někam, za něčím na druhém konci duhy. Zastavte se. Je na to ideální příležitost. Ono to teď vlastně ani jinak nejde. A bude to možná brzy ještě trochu horší. Přijde den, kdy se zastaví třeba i váš vlak i metro. Kdy se uzavře centrum vašeho města. Dovnitř možná budou moci opravdu jen ti, jejichž práce je teď zcela nezbytně nutná, například lékaři, sestřičky a další zdravotnický personál.

Nás ostatní ale možná okolnosti přinutí zastavit. Připravte se na tu možnost. Alespoň psychicky. Nenechte se semlít strachem a panikou. Dá se to zvládnout.

Buďte zase se svými blízkými

Žijeme strašně rychle. Všichni pracují tolik, že často celé dny nevidí své blízké. Ráno odcházejí a děti ještě spí, večer přijdou a děti už zase spí. Muži nejsou zvyklí být se svými ženami, rodiče skoro neznají své dospívající děti. Není to tak všude, ale v mnoha rodinách ano. Tohle je hezká příležitost, jak to změnit. Naučte se být doma a pohromadě. Ať už v pracovní době, nebo až po ní.

Bez programu. Bez cest do akvaparků a zábavních center, bez víkendového nakupování, bez milionu volnočasových aktivit. Zkuste vytáhnout monopoly. Nechte si od syna vysvětlit jeho oblíbenou počítačovou hru – a zahrajte si ji s ním. Zaparkujte někam auto a pár dní ho tam nechte.

Udělejte si pořádek v diáři i v byznysu

Reklama

Samozřejmě že nemáte nekonečnou dovolenou. Je to home office, ne prázdniny. A už vůbec ne bezstarostné. Kdo teď pracuje z domova, ať už často, dočasně, nebo poprvé v životě, musí si udělat v práci systém. Najděte si klidné místo na práci, rozplánujte si aktivity, rozepište si body, klidně si udělejte nástěnku jako ve škole a pusťte se do práce. Eliminovali jste už asi všechny schůzky, které nejsou životně důležité – dobře. Žádné čtyřicetiminutové mítinky, které nikam nevedou – dobře. Žádná prokrastinace v kuchyňce s drby – moc dobře.

Tenhle čas je skvělý na úklid v diáři. I v byznysu. Promyslete, co dál. Nejen teď, v krizi. Promyslete si svůj pracovní život celkově. Podívejte se na svou práci s odstupem. Baví vás ještě? Máte nápady? Chcete něco změnit? Dopřejte si čas a čistou hlavu. Čtěte a inspirujte se. Dodělejte práci, která vám už dávno visí na to-do listu. Vymyslete něco nového, co představíte kolegům, až se zase všichni uvidíte. Tohle lze aplikovat na velkou firmu, ale i na úplně malý byznys.

Vařte

Zavřeli vám oblíbenou restauraci? Nevadí. Vraťte se do kuchyně. Vaření je skvělá věc, je to kreativní činnost, uvolní myšlenky, posiluje vztahy a láska taky prochází žaludkem. Jíst se musí. Bez jídla mozek nepracuje. Zapojte děti, už mají určitě hotové úkoly (a taky už je odevzdaly online). Ještě než začnete vařit, nakupte si. Podpořte třeba lokální zemědělce, kterým zrušili farmářské trhy a teď jim schází odbyt. Jezte kvalitně.

Začíná jaro, čas první jarní zeleniny a bylinek. Doporučujeme třeba www.svetbedynek.cz, který před pár lety založila Jana Bínová s manželem. Vedle zeleniny a ovoce tu najdete i domácí vajíčka, kvalitní maso (třeba od Kšány), oleje, vína – i tu mouku a těstoviny. Ve špičkové kvalitě. A až domů, klidně i v sobotu. Bez front a bez unavených pokladních.

Čtěte

Jednoduchá věc. Kolik knih máte u postele? Já dost. Ještě od Vánoc. Od předloňských Vánoc. Čtu čtyři knížky měsíčně (už asi 30 let), ale pořád se mi doma hromadí knihy, na které ještě nedošel čas. Máte to podobně? Třeba ten čas nadešel právě teď. Až budete mít hotovou dnešní porci práce, otevřete knihu. Do kina si nezajdete, do klubu taky ne, bar taky zavřený, tak co už.

Spěte

Ideální příležitost. Že je spánek extrémně důležitý, to už víte. Pět hodin nestačí. Ani šest ne. Nekoukejte po nocích na Netflix, jděte prostě spát. Teď. Teď. Pokud musíte ráno do práce, bude fajn se trochu vyspat, budete odolnější vůči stresu. Pokud nemusíte vstávat, využijte toho. Kvalitní a dostatečný spánek je klíčový i pro imunitu. Důležitá informace v těchto dnech.

Mluvte spolu

S šéfem, s kolegy, s partnerkou, s dětmi, s rodiči. Ať už pracujete z kanceláře, nebo už jste doma, buďte v kontaktu. Udělejte si pořádek ve vztazích. V práci i v rodině. Vysypte prostě všechny kostlivce a ukliďte si. Ve skříni i v hlavě. A chvilku si jen užívejte ten pocit srovnání. Sám se sebou.

Reklama
Reklama