Nový iPhone pod stromečkem? Nebo snad iPad? Žádný strach, pokud jste se již pokochali designem, nastavili jste si Apple ID a stáhli všechny aplikace, které jste byli zvyklí používat, pojďme z iOS vymáčknout maximum!

Nejdřív si vyzkoušejte gesta, přes která se iOS ovládá. Ta základní znáte (přiblížení fotky pomocí pohybu dvou prstů od sebe), ale možná nevíte, že nové iPhony podporují návrat do předchozí aplikace pomocí pohybu prstem na spodní liště.

Multitasking určitě odhalíte, jenom prosím vás ty aplikace pořád nezabíjejte, akorát tím dáváte více zabrat baterii. Nechte aplikace běžet v pozadí, iOS se o ně postará. Jestliže máte iPad, investujte pár minut do naučení se otevření dvou aplikací vedle sebe nebo přesouvání souborů mezi aplikacemi pomocí podržení a tažení (drag & drop). YouTube pomůže.

Narazíte na problém? Udělejte otisk obrazovky (podržte boční tlačítko na zapínání a společně stiskněte tlačítko zesílení hlasitosti) – udělá se otisk obrazovky, do kterého můžete malovat, psát, dokonce jej i podepsat. A rovnou někomu poslat třeba přes Mail či Zprávy.

Vyzkoušejte portrétní režim u fotek – je jednoduchý na naučení a výsledek, většinou, vypadá opravdu dobře. Nelíbí se vám, jak je rozmazané pozadí? Klepněte na Upravit a v rámci editace fotky změňte clonu a tím i to, jak bude pozadí viditelné.

Chcete pobavit přátele? Otevřete Zprávy a přidejte Animoji (platí pro řadu iPhone X, XS a XR), najdete je nad klávesnicí, ikonka opičky. Eventuálně si vytvořte vlastní 3D obličej pomocí Memoji, tuto volbu najdete hned nalevo ve stejné nabídce.

Nebraňte se iCloudu. Z mého pohledu hlavním benefitem Apple platformy je její provázanost. A iCloud je pomyslné lepidlo, které udržuje všechny Apple produkty spojené a provázané dohromady.

Investujte pár korun alespoň do 50GB úložiště, zapněte automatické zálohy, odškrtněte funkci „Najít můj iPhone“, bude se hodit, až ho omylem někde necháte a budete chtít vidět na mapě, kde přesně.

Doporučuji zapnout i Klíčenku hesel, která za vás začne generovat složitá hesla pro nové přihlášení – výhodou je, že si je nemusíte pamatovat, automaticky je za vás doplní, až bude potřeba. A iCloud Drive, který najdete v aplikaci Soubory, vám umožní pracovat se soubory tak, jak to znáte z DropBoxu či OneDrivu.

Pokud zvažujete, do čeho ještě investovat, za mě osobně doporučuji bezdrátová sluchátka AirPods – mají automatické rychlé párování, jsou minimalistická, poznají, kdy je přestanete používat (a vypnou se), a za mě je to produkt, který přesně reprezentuje přístup Applu k technologii. Budete je milovat na telefonování, poslech podcastů i Spotify (nebo Apple Music).

K iPhonu určitě zvažte nákup bezdrátové Qi nabíječky – nenabíjí iPhone superrychle, ale zato je to velmi komfortní způsob, jak dodat energii své nové hračce.

Jestliže pod stromečkem byl iPad, určitě, ale určitě, zvažte investici do Apple Pencil (tužka, kterou můžete psát na displeji) a Smart Keyboard Folio – klávesnice, která se pomocí magnetů připojí k iPadu a funguje i jako pouzdro. Oba tyto doplňky z vašeho iPadu udělají vážného konkurenta počítače.

A pokud ještě nemáte Apple TV, je to jednoduchý způsob, jak iPhone či iPad propojit s obývacím pokojem a zobrazovat obrazovku vašich iOS zařízení přímo na TV (fotky, aplikace či prezentace) nebo si pustit HBO GO, Netflix či zahrát libovolnou hru.

A co doinstalovat z App Storu? Zkuste třeba aplikaci Measure, která pomocí rozšířené reality dokáže měřit rozměry objektů nebo třeba stěn v pokoji. Nekupoval bych podle toho tapety, ale jako seznámení s AR stačí.

Jestliže vás AR nezajímá a jste spíše hračičky, zkuste aplikaci Siri Shortcuts – umožní vám vcelku jednoduchým způsobem vytvářet makra v rámci iOS. Příklad: Skončila vám schůzka, chcete spustit Waze, nechat jej navigovat domů, partnerce či partnerovi poslat zprávu, za jak dlouho přijedete, a přitom si pustit svůj oblíbený Playlist.

Pokud tohle všechno chcete zvládnout na jedno stisknutí ikonky anebo požádání Siri, potřebujete aplikaci Shortcuts.

Ale dost bylo čtení, teď je na řadě váš iPhone nebo iPad nastavit a začít naplno využívat. A abych nezapomněl, mám pro vás ještě jeden tip – sem tam se podívejte v Nastavení na Čas u obrazovky… Ať víte, jak na tom jste.