Taky jste se v práci před monitorem někdy jen tak zasnili, že jednou budete žít na ostrově s bílými plážemi někde v Karibiku? Podle nové studie webového serveru InternationalLiving.com se to může stát realitou.

Tohle je pět nejlevnějších karibských ostrovů, kde vás život v páru vyjde na 30 tisíc korun měsíčně. 

Isla Colón, Panama

Kde se nachází: Ne každý si hned Panamu zařadí do Karibiku, ale kousek od Kostariky se kolem panamského pobřeží táhne souostroví Bocas del Toro, čítající stovky malých ostrůvků. Isla de Colón je jedním z hlavních ostrovů a nese jméno podle Kryštofa Kolomba, který se na něm vylodil během své poslední cesty do Nového světa. 

Proč právě tam: Hodně ostrovů v Bocas del Toro je neobydlených, ale pokud zatoužíte po společnosti expatů, právě hlavní město Bocas Town na Isla Colón je tím pravým místem. Malebné domy tu stojí na pilířích rostoucích přímo z moře, hlavní třída je lemována malými hotely a bary a kousek dál najdete také veřejnou nemocnici (pro složitější zákroky nicméně musíte do Panamy, která je vzdálená hodinu letu). A jedna velká výhoda nade všechny? Isla Colón je mimo pás hurikánů. A taky fakt, že mnoho místních mluví plynule anglicky.

Na kolik vás to vyjde: Podle International Living je nejlevnější pronajmout si menší domek přímo na ostrově Colón. V páru váš měsíční rozpočet nepřekročí 30 tisíc korun.

Las Terrenas, Dominikánská republika

Kde se nachází: Na své první výpravě do Nového světa Kryštof Kolumbus objevil Dominikánskou republiku. V městě Las Terrenas najdete jedny z nejkrásnějších bílých pláží v celém Karibiku. A taky spoustu Evropanů.

Proč právě tam: Ještě před 24 lety byla na ostrově jen malá rybářská vesnička a žádná elektřina. Ale parta expatů z Francie a Itálie se rozhodla, že se ve městě usídlí, a teď je místo plné trendy kavárniček, restaurací a obchůdků a kvete víc než kdy jindy. 

Na kolik vás to vyjde: Podle odhadů serveru International Living vás tu měsíc ve dvou bude stát kolem 45 tisíc korun. Pokud ale chcete udělat investici a ušetřit za nájem, jednopokojový byt nebo loft tu pořídíte od dvou milionů.

Ambergris Caye, Belize

Kde se nachází: Největší ostrov Belize Ambergris Caye na délku měří jen 40 kilometrů a široký (tedy spíš úzký) je jen něco málo přes dva a půl kilometru. A má jen jedno město – San Pedro. 

Proč právě tam: Na ostrově se mluví především anglicky a turisté se na něj sjíždějí především kvůli bohatému podmořskému životu. Navíc má ostrov na Karibik velmi dobré připojení na internet i telefonní signál. Takže ideální místo pro digitální nomády. 

Na kolik vás to vyjde: Podle International Living zaplatí dva expati za měsíc života na Ambergris Caye zhruba 45 tisíc korun. 

Roatán, Honduras

Kde se nachází: Ostrov o rozloze 50 čtverečních kilometrů leží na severním pobřeží Hondurasu v západním Karibiku. Dřív nepříliš vyhledávaný Roatán je dnes jedním z nejoblíbenějších míst pro všechny potápěče a nadšence, kteří milují ostrovní život.

Česká vesnice na Roatánu, foto: roatan.cz

Proč právě tam: „I přes svoji moderní vybavenost je ostrov jedním z posledních míst, kde můžete spatřit původní, pravý Karibik,“ tvrdí International Living. Tiché, nedotčené pláže a žádná velká střediska. K dispozici je ovšem i nová nemocnice s odbornou péčí a pohotovost. Navíc se na Roatánu od roku 2009 nachází česká vesnice.

Na kolik vás to vyjde: Měsíční náklady na bydlení pro pár začínají na 45 tisících korunách měsíčně. Za méně než čtyři miliony korun si můžete koupit dům na samotě přímo u vody se dvěma ložnicemi.

Isla Mujeres, Mexiko

Kde se nachází: Isla Mujeres leží sice jen 12 kilometrů od rušného Cancúnu, ostrov sám je ale jedním z posledních a původních perel celého Karibiku.

Proč právě tam: Je to místo, kde lidé řídí golfové vozíky místo automobilů a tráví svůj čas lenošením na krásných plážích s bílým pískem, potápěním, plaváním s delfíny a plavbami po neonově modrém moři.

Na kolik vás to vyjde: Pár může na Isla Mujeres žít dost pohodlně a spokojeně za pouhých 55 tisíc korun měsíčně. Nemovitosti jsou také za rozumné ceny – pronájem bytu s jednou ložnicí vyjde na 15—20 tisíc za měsíc anebo si byt s jednou ložnicí, dvěma koupelnami a s nádherným výhledem můžete rovnou koupit za necelých pět a půl milionu korun.