skip to main content
Jak být lepší

Pět věcí, které vás podle ostřílené headhunterky dostanou mezi ty nejlepší

2 minuty čtení
Umíte víc než jeden jazyk, vystřídali jste pár zaměstnání, ale zase ne příliš často, rádi pracujete s novými technologiemi a umíte ostatní nadchnout?
V tom případě máte podle headhunterky Petry Grabmayer slušné šance na to, abyste se posadili na špičku v seznamu uchazečů o ty nejlepší pracovní posty. Topmanažery pro mezinárodní korporace tato dáma vybírá už přes 10 let a poznat ty, kteří na to mají, je základem její práce.

Čtěte také: Máte je taky? 10 vlastností nejlepších zaměstnanců 

Tohle je pět dovedností, vlastností i povahových rysů, které jsou podle zkušeností Petry Grabmayer pro úspěch klíčové. Tak zjistěte, jestli je máte a případně vyzkoušejte její rady, jak je v sobě rozvíjet.

1. Opakující se úspěch v různých pozicích v průběhu kariéry ideálně ve více než jedné zemi

Když pro firmy vybíráme vhodné kandidáty, na náš seznam se už většinou nedostanou tzv. job hoppeři, kteří přeskakují z jedné pozice na druhou každé dva roky jen za vidinou zlepšení platu.

Petra Grabmayer

Je totiž důležité, abyste ukázali, že jste loajální, že s firmou vydržíte i během horších časů a že neuteče hned, když není vše perfektní.

To ale neznamená, že musíte celý život zůstat v jedné firmě. Když totiž zůstáváte stále v téže společnosti, všichni vás respektují a znají. Replikovat ale vaše uznání a úspěch v novém prostředí, kde začínáte od nuly, je velmi cenná zkušenost.

Moje rada: Pokud se chcete dostat na ty nejvyšší pozice, je určitě dobré zaměstnání alespoň dvakrát za kariéru změnit. Můžete jej změnit i vícekrát, ale interval by měl být aspoň pět let.

2. Inovativní myšlení a zájem o změnu

Změna je dnes v kurzu a je spojená úplně se vším. Mění se firemní procesy, hledají se nové prodejní kanály, rozvíjejí se nové produkty a podobně. Když se tak budete bránit všemu novému a budete říkat, že vše je v pořádku tak, jak to je, nespíš neuspějete.

Moje rada: Buďte otevření a snažte se už ve vaší stávající firmě být součástí jakýchkoli změn, ukažte proaktivní přístup. A nebojte se o změnách mluvit.

Reklama

3. Vynikající vzdělání a jazyky

Už nejsme v devadesátých letech, kdy stačilo, že umíte anglicky a jste generál. Vzdělání nepodceňujte, není to už totiž jen o tom, jací jsou na škole učitelé a učebnice, ale také o tom, kdo budou vaši spolužáci, protože je zřejmě potkáte znovu později v pracovním procesu. Výběr vysoké školy je proto nesmírně důležitý pro vaši kariéru.

Moje rada: Vyberte si dobrou školu, co nejvíce konkrétně zaměřenou, a pokud nemáte možnost studovat v zahraničí, vyjeďte v rámci studijního programu alespoň na semestr, protože seznámení s jiným způsobem výuky a přístupem vám může dát opravdu hodně.

4. Zdravé sebevědomí, ambice, vyrovnaná osobnost

Zdravé sebevědomí znamená umět se prodat a prezentovat. Když jste skvělí, ale nikdo o tom neví, bude vám to bohužel k ničemu.

Na druhou stranu ale určitě nefunguje přehnané sebevědomí, kdy budete prodávat i to, co jste nedělali. Tím ztratíte na autenticitě a kredibilitě.

Co se týká ambice, je důležité, abyste si o to, co chcete, sami řekli. Váš nadřízený si často nemusí všimnout vašich skvělých schopností nebo je naopak spokojený s tím, kde jste.

Vyrovnaný zase znamená to, že byste měli mít v životě jasno, co chcete, a být spokojený s tím, jaký život žijete. Jakákoli nerovnováha se totiž dříve či později projeví také v pracovním poměru.

Moje rada: Pokud máte v těchto bodech nedostatky, najděte si přirozeného kouče nebo mentora. Někoho, kdo vás inspiruje a prošel si tím samým třeba před pěti lety. To může být například váš šéf nebo kolegové.

5. Pozitivní postoj k životu, práci, kolegům a partnerům

Toto je o předávání určité energie, kterou poznám většinou hned u pohovoru. Buď z něj odcházím načerpaná energií, nebo mě pohovor naopak úplně vysaje.

V práci to pak vypadá tak, že ten, kdo má přirozenou energii, dokáže své zaměstnance nebo kolegy nenásilnou formou nadchnout pro nápad nebo řešení, které se jim třeba i původně nezdálo.

Moje rada: Ukazujte lidem okolo sebe respekt a snažte se je vtáhnout do řešení problému. Rozdělte si práci, pracujte v týmu a pak udělejte společně závěr. S tím souvisí také to, že když někdo udělá chybu, dejte mu radu, jak to příště udělat líp. Druhá strana bude odcházet s pocitem, že se naučila něco nového a že to příště udělá jinak.

Reklama
Reklama
Reklama