O rozruch na českém zdravotnickém trhu se v posledních měsících stará investiční skupina Penta. Koncem roku veřejně odpískala pokus o odprodej části svého holdingu Penta Hospitals International, který dnes úhrnem provozuje 75 zdravotnických zařízení v Česku, na Slovensku a v Polsku. A nově teď oznámila významnou akvizici.
Po dlouhém vyjednávání spolkla Penta síť jedenácti domovů Alzheimercentrum, kterou integruje pod svou značku Alzheimer Home. V prvním kvartálu pak do skupiny přibyla dvě specializovaná zařízení na severní Moravě a další akvizice v regionech jsou na spadnutí.
„Do konce roku bychom chtěli mít 29 zařízení se 3200 lůžky napříč republikou,“ upřesňuje šéfka skupiny Barbora Vaculíková. Z agilního hráče se tak stává největší tuzemský lídr v péči o seniory postižené demencí. A investiční apetit Penta Hospitals tím nekončí.
V lednu do nemocniční sítě Penty přibyla Vršovická zdravotní a skupina hlásí, že v horizontu nadcházejících tří let plánuje ve středoevropském regionu proinvestovat 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Stávající obrat české skupiny kolem 3,8 miliardy korun tak hodlá navýšit ve stejném období nejméně o čtvrtinu.
Jaká část investic je alokována pro Česko?
Jasně definované to nemáme. Jsme flexibilní a budeme využívat příležitosti, které jednotlivé trhy nabídnou.
Tak jinak. Obratově váš zdravotní byznys v Česku dosahuje téměř čtyř miliard korun. Kam chcete růst a kde vidíte mezery ve zdravotní péči, které na domácím trhu můžete vyplnit?
V rámci akviziční strategie jsme si stanovili priority, kterým se chceme věnovat. Jelikož nemocniční trh není na celorepublikové úrovni natolik likvidní, aby nám nabízel dostatek příležitostí, soustředíme se hlavně na následnou péči. Tu jednak rozvíjíme v našich stávajících nemocích s akutními lůžky, největší akviziční příležitosti se ovšem v tuto chvíli nabízejí u domovů pro seniory s nějakou formou demence či Alzheimerovy nemoci.
Poptávka po těchto službách raketově roste – podle odborných odhadů vzroste počet seniorů v České republice do roku 2025 o milion. Už dnes přitom v Česku trpí Alzheimerovou chorobou nebo některou z forem demence 150 tisíc pacientů. Podle odborníků ale do pěti let vzroste počet lidí závislých na péči na 440 tisíc, takže je nutné urychleně budovat nové kapacity.
Pojišťovny proto mají ze zákona povinnost zasmluvnit každé lůžko, které vznikne. Vstup na trh je tedy výrazně jednodušší než v jiných segmentech zdravotní péče, kde probíhají výběrová řízení a pojišťovny si vybírají typ péče dle potřeb v daném regionu.
Dnes se v péči o pacienty s demencí protočí v Česku ročně sedm miliard korun. Podle analýzy EY pro Asociaci poskytovatelů sociálních služeb potřebuje Česko do roku 2050 optimálně dalších 28 tisíc nových lůžek. Jak velkou část z tohoto perspektivního trhu byste si chtěli ukousnout?
Rychlost a rozsah rozvoje se odvíjí od příležitostí na trhu. Není to tak, že bychom měli stanovený plán růstu ve smyslu: dnes vybudujeme tolik a tolik míst, nebo je půjdeme někam nakoupit. Dá se ale říci, že do roku 2025 bychom chtěli narůst zhruba o tisíc lůžek.
Soukromý trh s péči o seniory je v Česku značně roztříštěný. Existuje spousta menších subjektů, které vlastní jeden či několik pečovatelských domů, a pak je tu vedle vás skupina Senecura, která patří s téměř 83 tisíci lůžky ve dvanácti zemích ke globálním lídrům oboru. Kam plánujete expandovat vy?
V Česku máme tu největší akviziční fázi za sebou. Základem je skupina Alzheimer Home, založená Borisem Šťastným, kterou se snažíme dál rozvíjet, navazovat na vizi jejího zakladatele a postupně do ní začleňovat i nová zařízení, která jsme zakoupili na přelomu roku. Určitě ale porosteme i dál a podle demografického vývoje a potřeb jednotlivých regionů budeme do našeho portfolia už selektivně doplňovat další zařízení. Plánujeme taky v spolupráci s developery stavět nová.
Díváte se i za hranice?
Uvažovali jsme o slovenském trhu, tam ale situace neumožňuje dostatečný rozvoj kvůli způsobu úhrad za péči. Není nastavený tak, aby to ekonomicky dávalo smysl. Především jde o kapacitu specializovaných center, která je na Slovensku omezena limitem maximálně čtyřiceti klientů v jednom zařízení. To je ale vhodné spíše pro komunitní péči.
Naše koncepce, spojující zdravotní, sociální i nadstavbové služby, je ale založena zčásti na tom, že se náklady na specializovanou péči rozloží mezi větší množství klientů. Tím se snižuje cena pro jednoho klienta a zároveň zvyšuje dostupnost specializované péče pro veřejnost. Pokud bychom stejný model aplikovali na tak malé zařízení, odrazilo by se to ve výši spoluúčasti klientů, ale Slovensko je relativně malý trh s nižší kupní silou obyvatel než v České republice.
V zásadě bychom dělali službu jen pro velmi úzkou skupinu bohatých pacientů a to není v souladu s naší koncepcí dostupnosti poskytované péče.
Všechny domovy AH provozujete v nájmu. Je to i do budoucna preferovaná možnost, nechávat si provoz, nikoli budovy? Proč?
Výstavbu i správu nemovitostí by měli řešit ti, kteří na ni jsou zaměřeni. My se specializujeme na poskytování zdravotních a sociálních služeb, které chceme dál rozvíjet i zkvalitňovat. Vstup na realitní trh proto v tuto chvíli neplánujeme.
První tři domovy ze sítě Alzheimer Home stály výhradně na konceptu prémiové péče a příspěvků od samoplátců. Díky vašim regionálním akvizicím přibyla do skupiny zařízení, která jsou včleněna do takzvané krajské sítě poskytovatelé péče. Do provozního rozpočtu tak přitečou významné krajské dotace. Chcete do budoucna jít spíše touto cestou?
Se vstupem do regionů je zásadní, aby služby zůstaly dostupné pro širší klientelu. Budeme tedy usilovat, aby alespoň část lůžek v každém domově byla zařazena do sítě. Fungujeme ve veřejném sektoru, takže s municipitalitami chceme spolupracovat. Máme jim co nabídnout, vedle manažerských kompetencí například zdravotní péči na místě, které státní zařízení neposkytují a klienty za zdravotními výkony převážejí z domovů do nemocnic.
U spolupráce s veřejným sektorem jste ale v minulosti párkrát narazili. V roce 2019 jste po protestech místních obyvatel městu za korunu vrátili sušickou nemocnici a prodej té litoměřické, o kterou jste měli zájem, zhatila předem revolta tamních zdravotníků. Překvapilo vás to?
Upřímně, trochu ano. Už po problémech v Sušici jsme si uvědomili, jak velká bariéra může vzniknout, pokud municipalita nedokáže správně vykomunikovat příchod privátního partnera.
Obavy, že Penta Hospitals jako soukromý vlastník bude chtít provoz zefektivnit a péči zredukovat, byly tedy liché?
Kvůli ekonomickým výsledkům jsme nikdy žádný obor neukončovali. Pokud se ukončoval, tak kvůli nedostatku personálu nebo proto, že tam chyběli pacienti. Příkladem může být porodnice v Ostrově, která odrodila za rok 300 novorozenců – tak nízký počet výkonů ovšem nejenže není ekonomicky efektivní, ale především není bezpečný pro pacienty, protože lékaři a zdravotní personál ztrácejí nezbytnou rutinu.
Jak tedy vidíte optimální provozní model?
Snažíme se v rámci naší sítě budovat regionální synergie, které jsou zajímavé nejen byznysově, ale v konečném důsledku mohou být přínosem hlavně pro pacienta. Aby systémem nebloudil a my mu dokázali nabídnout komplexní služby. Nejblíže tomuto konceptu jsme aktuálně v Karlovarském kraji, kde provozujeme síť zařízení od ambulancí přes nemocnici akutní péče až po péči následnou. A to včetně specializovaných ambulancí, například v oblasti oční medicíny.
Na co se chcete letos investičně soustředit dál mimo sociální péče?
Na budování následné péče a investic do zlepšování komfortu, navýšení kapacit v oblasti následné a následné intenzivní péče, například v nemocnici Roudnice a Ostrov. Jen do těchto dvou projektů letos investujeme 114 milionů korun, celkově pak máme na neakviziční investice v roce 2022 vyčleněno 265 milionů korun.
Jak ovlivní vaši investiční strategii fakt, že se po loňském oťukávání trhu nepodařilo najít investora, který by zejména nemocniční byznys převzal?
Možnost vstupu strategického partnera do skupiny Penta Hospitals byla jednou z alternativ, kterou vlastníci zvažovali. Na stole bylo i několik zajímavých nabídek, ale nakonec se přiklonili k jiné variantě a vyčlenili část vlastního kapitálu na investice do akvizic a rozvoje skupiny s cílem upevnit její pozici na stávajících trzích. V budoucnosti to samozřejmě nevylučuje vstup do dalších zemí, ale v tuto chvíli taková varianta není na pořadu dne.
Penta Hospitals CZ
- Alzheimer Home Group – aktuálně dvacet šest domovů pobytových sociálních služeb + firma Senior Home Group, poskytující domácí péči,
- pět regionálních a dvě pražské nemocnice,
- síť třiadvaceti ambulancí Penta.
Penta Hospitals International
- ČESKO: Penta Hospitals CZ
- SLOVENSKO: ProCare & Svet zdravia (sedmnáct nemocnic + dvanáct poliklinik)
- POLSKO: EMC Instytut Medyczny (jedenáct nemocnic + dvacet poliklinik)