Deset let připravuje liberecká nemocnice výstavbu Centra urgentní medicíny. A zhruba stejně tak dlouho by měl Liberecký kraj splácet úvěr, díky kterému nový pavilon zaplatí.

Stavba vyjde podle odhadů na více než tři miliardy korun a kraj, který je hlavním akcionářem nemocnice, si na ni půjčí 1,3 miliardy korun. Zastupitelé se rozhodovali mezi čtyřmi nabídkami peněžních ústavů, nakonec před Českou spořitelnou, bankou UniCredit a Evropskou investiční bankou zvítězila Komerční banka.

Ze smlouvy o úvěru vyplývá, že z celkové sumy musí kraj vyčerpat minimálně 700 milionů korun s fixní úrokovou sazbou bezmála 2,7 procenta. U zbylých 600 milionů korun je úrok pohyblivý s tříměsíční bankovní sazbou sníženou o čtvrt procenta.

Peníze chce hejtmanství čerpat nejpozději v roce 2025, a hned následující rok je začne splácet. Jen půjčka z banky ale na výstavbu nového pavilonu nestačí. Část peněz – 800 milionů korun – bude muset jít i z krajského rozpočtu.

Nemocnice teď hledá, kdo nový pavilon postaví. Termín na podání nabídek je do 24. března. „Nepřekročitelným limitem jsou 2,2 miliardy korun bez daně za vlastní stavbu. Tato hodnota již respektuje i nárůst normativních cen u zdravotních staveb v posledním období,“ uvádí hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Dalších 800 milionů korun pak bude stát vybavení pavilonu. Ty chce ve svém rozpočtu naspořit samotná nemocnice. Pro ni je to od roku 1978 první stavba zcela nové budovy. Zdravotní péče je v areálu roztříštěna do osmatřiceti budov, z nichž nejmladší lékárně je třicet let a čtrnácti stavbám více než sto.

Vydání Forbesu Zázrak

Nový pavilon tak nemocnice nutně potřebuje. Šestipatrová budova bude sdružovat jednotlivé obory urgentní medicíny, vyřeší dosud chybějící centrální příjem a také nedostatek míst pro operační sály. Kapacita by se měla rozšířit o 120 lůžek.

Pavilon zároveň umožní vznik špičkového kardiocentra i centrální laboratoře. Přemístí se do něj transfuzní a radiologické oddělení, jednotka intenzivní péče a také ARO. Jednodušší bude logistika od přijetí pacienta až po jeho propuštění a snazší bude i přesouvání nemocných na lůžkách.

V minulosti byla na stole i možnost výstavby nové nemocnice na zelené louce, a to buď na místě bývalého areálu továrny Textilana, nebo na ploše u letiště. Nakonec se zdravotníci i architekti shodli na modernizaci současného areálu v Husově ulici.

Kromě nového pavilonu vyroste i parkovací dům – právě parkování je v současnosti hlavní slabinou celé nemocnice. V domě bude k dispozici stání pro 330 aut a umístí se do něj i energocentrum, které má zásobovat celý areál.

Kvůli budoucí výstavbě už muselo padnout k zemi několik domů v Kristiánově ulici a bourat se bude i dál. „Ještě se počítá se zbořením takzvané staré interny, kde je i nemocniční kaple. Rádi bychom začali stavět ještě letos, nejpozději příští rok,“ dodává mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Projekt, který vznikl podle návrhu architektonického studia Sial ve spolupráci s DOMY ARCHITECTS, počítá i s výstavbou kruhového objezdu na Jablonecké ulici v místech, kde dnes ústí ulice Gutenbergova a Komenského.