O čínské sociální síti TikTok se v poslední době mluví častěji, než by se jejím představitelům asi líbilo. Za posledních několik týdnů populární aplikace musela čelit nejen dalším stížnostem ohledně nedostatečného zabezpečení, ale i problémům v Indii, Spojených státech a Hongkongu.

V pátek přišla další rána z Amazonu, kdy byli zaměstnanci e-mailem vyzváni k tomu, aby TikTok smazali.

Jen o pár hodin později však retailový gigant Amazon rozhodnutí odvolal s tím, že e-mail zakazující používání TikToku na mobilních zařízeních, ze kterých se zaměstnanci přihlašují do firemních účtů, odešel omylem.

Nebylo by to přitom poprvé, kdy by zaměstnavatel TikTok zaměstnancům zakázal. Už dříve vyzvala americká vláda své zaměstnance, aby si TikTok odinstalovali ze služebních telefonů. Nyní navíc Trumpova administrativa spekuluje o úplném zákazu desítek vybraných čínských aplikací. Mezi nimi je i TikTok.

Ten je z nich rozhodně nejvýznamnější, protože co se příjmů týče, předběhne zbytek aplikací dohromady. Ve všech případech se o zákazu uvažuje z důvodu údajného bezpečnostního rizika.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo o možném zákazu promluvil v pondělí 6. července na televizní stanici Fox. Pompeo sice zmínil, že vše záleží na prezidentovi Donaldu Trumpovi a nechce předbíhat, dal ale jasně najevo, že podobný krok je na pořadu dne. Zároveň nedávno gratuloval Indii, která se koncem června pro podobný krok rozhodla také.

Druhá nejlidnatější země na světě zakázala celkem 59 čínských aplikací, oficiálně kvůli bezpečnostním rizikům. Pravděpodobně jde také o další vyústění konfliktu mezi zeměmi, kdy se v půlce června oba státy vojensky střetly na hranici v západním Himálaji a 20 indických vojáků zemřelo, a s tím související snahu Čínu ekonomicky zasáhnout.

Indie přitom tvoří pro TikTok důležitý trh. Před zákazem ze země pocházela více než čtvrtina všech stažení aplikace a aktivně TikTok v zemi využívalo více než 200 milionů lidí. Rozhodnutí indické vlády tak může mateřskou firmu TikTok ByteDance tento rok stát až miliardu dolarů v podobě ušlých příjmů z reklamy.

Indičtí tiktokeři však nemusí smutnit. Zákazu se ihned chytily podobné platformy. Například aplikace Roposo, která funguje na téměř totožném základu jako TikTok, za pouhé dva dny od zákazu zaznamenala 22 milionů nových stažení.

Další zemí, ve které TikTok oznámil konec, je Hongkong. Důvody jsou ovšem tentokrát úplně jiné.

30. června začal v Hongkongu platit nový kontroverzní zákon umožňující čínské vládě získávat informace o podvratných aktivitách a v důsledku toho mimo jiné omezovat možnost obyvatel protestovat proti vládě. TikTok dlouhodobě čelil obvinění, že dodává data Pekingu.

Firma nařčení rezolutně odmítala, ale nový zákon by ji mohl dostat do pozice, kdy by se to nemuselo podařit. Pravděpodobně proto v rámci snahy o zlepšení image na Západě hongkongský trh opustila.

O tom, že kvůli novému zákonu přehodnotí své působení na ostrově, informovaly i další platformy, mezi nimi i Facebook, Twitter nebo Google.

TikTok vznikl v roce 2017 jako zahraniční verze stejné aplikace určené pro Čínu Douyin. Za tu dobu překročil hranici dvou miliard stažení. V současnosti se jedná o třetí nejstahovanější aplikaci, které nedávná karanténa kvůli koronakrizi jenom upevnila popularitu.

I za krátkou existenci už se na TikTok nabalila celá řada problémů, zejména co se týče bezpečnosti osobních dat uživatelů. Aplikace dlouhodobě čelí obviněním, že data předává čínské komunistické vládě, proti čemuž se společnost několikrát ohradila s tím, že všechna její data jsou uložena ve Spojených státech se záložním serverem v Singapuru a že nikdy nezaznamenala tlak Pekingu na vydání citlivých uživatelských dat.

Objevovala se i obvinění z cenzurování příspěvků kritizujících čínskou vládu nebo vyjadřujících podporu protestujícím v Hongkongu.

I pro klid v duši všech, kdo se spojení populární sociální sítě a Pekingu báli, se letos v květnu do čela postavil nový CEO: Američan Kevin Mayer, který v minulosti pracoval pro společnost Disney. Obavy o bezpečnost ale neutichly ani po Mayerově nástupu.

Jedním z hlavních důvodů bylo, když Apple v červnu odhalil, že TikTok dokáže získávat data ze schránky telefonu. Přitom podobný případ invazivních praktik TikToku uživatelé nahlásili už v dubnu, kdy společnost slíbila, že chybu opraví.

Mezi posledními se do debaty zapojila i hackerská skupina Anonymous, která na Twitteru před sítí důrazně varovala s tím, že se jedná o malware provozovaný čínskou vládou v rámci rozsáhlé špionážní operace. Vyzývala lidi, aby si TikTok odinstalovali a řekli to i svým blízkým.

Reagovala u toho na příspěvek z diskusního fóra Reddit, kde jeden z uživatelů prostřednictvím reverzního inženýrství poukázal na celou řadu dalších bezpečnostních rizik.