Taky svou dovolenou vybíráte přepečlivě, často se k ní upínáte jako k jednomu ze světlých bodů roku, a když na ni nemáte čas nebo peníze, aspoň o ní mluvíte? Jaká je ale „ta nejlepší dovolená“, která nám pomůže nabrat síly a zároveň chuť vrátit se zpátky do práce? Podle Irene S. Levine, specialistky na zaměstnaneckou psychologii, by měly výběr dovolené určovat především typ a náplň naší profese.

„Je překvapivé, že vzhledem k tomu, nakolik je pro většinu lidí dovolená důležitá a jakou hraje v jejich životě roli, jsou velice málo pečliví při jejím výběru,“ prozrazuje Levine na serveru huffingtonpost.com. „A tím nemyslím, jestli poletí do Turecka nebo na Kanárské ostrovy a jestli to bude na deset nebo na čtrnáct dnů.“

Podle psycholožky je rozhodující jiný faktor, který často vůbec nebereme v potaz. „Ještě před 40 nebo 50 lety bylo normální, že dovolená byla v podstatě synonymem pro nicnedělání. Většina lidí byla zaměstnaná ve výrobě nebo průmyslu a ve volném čase si potřebovali prostě odpočinout hlavně fyzicky,“ vysvětluje Levine. Proto taky ve skupině manuálně pracujících lidí jsou stále nejpopulárnějším oddychem lázně, wellness nebo pobyty u moře.

Čtěte také: Víte, co je nejšťastnější část vaší dovolené? Možná vás to překvapí

Americká psycholožka podotýká, že je to v pořádku, ale co platí pro jedny, nemusí být účinné u ostatních. „Dnes je pracovní trh přirozeně mnohem strukturovanější, než byl kdysi. V západním světě převažuje počet pracovníků ve službách nebo těch, kteří se podílejí na výrobě tzv. soft power.“

Takové lidi přitom jejich práce vyčerpává úplně jiným způsobem a tomu by měli věnovat i výběr volna. Podle statistik WHO může zanedbávání kvalitního odpočinku až za 70 % psychických problémů všech zaměstnanců. Jde třeba o pocit vyhoření, depresi, schizofrenii, sexuální harašení a mnoho dalších. Podle jakého klíče bychom si tedy měli vybírat dovolenou nejvhodnější pro naše zaměstnání?

„Každý je jiný a nikdy nejde do škatulek zařadit stoprocentně všechny. Člověk by se měl ale o dovolené snažit vykonávat činnost, která je aspoň částečně protikladná té, kterou dělá denně,“ nabádá Levine. Jinak řečeno – pokud vaše zaměstnání zahrnuje třeba každodenní kontakt s lidmi, kteří jsou na vás nepříjemní nebo na vás kladou velké nároky, neodpočinete si optimálně v desetimilionovém Tokiu nebo při návštěvě památek v Římě.

Čtěte také: Jak si říct e-mailem o dovolenou, abyste ze šéfa dostali Ano

„Taková dovolená vám jistě může udělat radost,“ souhlasí Levine, „potíž je v tom, že vaší psychice podobné volno pomůže jenom na krátký čas. Je to jako byste chtěli jít regenerovat do sauny, ale po dvou minutách odešli.“

Rozhodující tím pádem není ani to, kde dovolenou strávíte. Naopak. Jestliže je náplň vašeho povolání náročná intelektuální práce, mozek se bude tetelit blahem, když budete týden na zahradě jen tak natírat plot, okopávat zeleninu nebo dělat podobnou monotónní činnost, která nevyžaduje kreativitu. Oproti tomu, pokud pracujete ve stereotypním prostředí, pomůže vám nejlépe aktivní dovolená, kde zažijete nebo uvidíte něco, s čím se běžně nemáte šanci setkat. Výběr činnosti už je pak pochopitelně na vás.

„Dovolená prostě nemusí být drahá nebo exkluzivní záležitost co nejdál od domova, ale aktivita, která rozbije rutinu a pomůže vám uvědomit si, proč máte rádi práci, kterou děláte,“ uzavírá Levine.