Začaly s prohlídkou „Dovýroby porcelánu“, protože se jim nelíbilo, že lidé neví, co stojí za jeho vznikem. Kateřina Vaňková a Lenka Širůčková se potkaly při studiu porcelánu v Plzni a od května 2016 jejich designová cestovka sdružila přes třicet českých designérů a továren, které můžete s jejich projektem Dovýroby navštívit.

„V poslední době je v Česku velký trend designových marketů a jejich návštěvníci si často stěžují, že je tam všechno drahé. I z toho popudu Dovýroby.cz vzniklo – chceme lidem ukázat, za co vlastně platí. Chceme jim zprostředkovat celý proces vzniku. A vedle toho chceme ukázat, jak je důležité podporovat české výrobky. Málokdo třeba ví, jaký je Bohemia Glass pojem v zahraničí a že taky 90 procent výroby do zahraničí jde,“ vysvětluje Širůčková.

Čtěte také: Začínal po večerech na zrezivělém stroji. Dnes šije pro hasiče i vojáky

Do třetího patra v prostoru Back Yardu v Praze 1 se stoupá po točitých schodech. Ateliér šperkařky Elišky Lhotské, která projektu Dovýroby otevřela své dveře, působí útulně a tak nějak romanticky, když z oken vidíte další šperkaře, jak pracují pod lampou ve svých dílnách.

„V poslední době takto funguje hodně designérů. Sdílíme ateliéry nebo se v nich střídáme, je to docela praktická věc,“ říká Lhotská a během hodinové prohlíky představí svou poslední kolekci „New Archeology“ i to, jak ji vyrábí.

eliska-lhotska-ve-sve-dilne-ukazuje-techniku-zihani-kovu-foto_-anna-pleslova

Šperkařka Eliška Lhotská otevřela ve svém ateliéru dveře do výroby.

Asi takto: své šperky modeluje z chleba a následně je odlévá do kovu, jako je stříbro, zlato a velké kusy zase z bronzu. „Vychází to z dětství, kdy máma dělala chlebové hostiny, a jako malé děti jsme z chleba modelovali,“ vzpomíná, zatímco k sobě pájí kuličku a kroužek, ze kterých tvoří prsten, a jako součást prohlídky vypráví o úskalích designérské práce.

V rámci cest s projektem Dovýroby se vedle ateliérů malých designérů dostanete také do prostor továren. V rámci výletu tak můžete navštívit třeba skláře z Crystalexu, porcelánku G.Benedikt, nábytkáře Lugi nebo Devoto, šperkaře Zorya nebo třeba Karin Říhovou a Markétu Šohajovou, které umějí šít boty. Dovýroby chce tímto ukázat, jaký je rozdíl mezi sériovou výrobou a výrobou na zakázku.

Čtěte také: Je mu sedmnáct a už má vlastní značku. Vyrábí prkna z PET lahví

„Do budoucna bychom chtěli spolupracovat s co největším množstvím tradičních i nových fabrik, aby ten zážitek byl pro našeho zákazníka komplexní. Aby viděl, jaký je rozdíl, když se sklenice udělá v sériové výrobě, a jak to vypadá, pokud ji ručně vyfoukne sklář píšťalou,“ vysvětluje Vaňková.

lenka-a-katka-jsou-dve-hlavni-hybateky-projektu-dovyroby-cely-tym-cita-5-osob-foto_-anna-pleslova

Lenka Širůčková a Kateřina Vaňková vedou pětičlenný tým Dovýroby.

Projekt Dovýroby se postupně rozšiřuje, každou novou firmu si jedou podnikatelky osobně prohlédnout a posuzují, zda by byla její prohlídka pro veřejnost zajímavá. „Kontakt s velkými firmami bývá těžký, většinou se vůbec nedostaneme k samotnému řediteli. V poslední době ale už i velké firmy chápou náš koncept. Příkladem je výrobní ředitel Crystalexu, kterému se líbilo, že podporujeme české výrobce, a šel s námi do spolupráce se slovy, že ví, že se mu to vrátí,“ připomene Vaňková.

Od května zatím Dovýroby.cz zorganizovalo pět zájezdů. Omezený počet prohlídek a malá skupina účastníků jsou ale jednou ze základních filozofií projektu. „Nechceme prohlídky jako na běžícím páse. Má jít o unikátní zážitek, ve kterém návštěvníkovi přiblížíme celý proces i člověka, který za ním stojí. Ten se nemůže opakovat hned druhý den,“ vysvětluje Širůčková a tvrdí, že nejsložitější bylo stanovit cenu samotných výletů, které mají být dostupné i studentům.

Pětičlenný tým Dovýroby.cz se teď s koncem roku věnuje přemýšlení o budoucnosti projektu. „V příštím roce bychom rádi navázali spolupráci s firmami Tonak a Koh-i-noor a připravujeme návštěvy do výroby designové čokolády, přírodní kosmetiky nebo 3D tisku. Dlouhodobou vizí je vytvořit designového průvodce po kvalitních výrobních dílnách a továrnách v Česku a uvažujeme také o cizojazyčných prohlídkách.“

Foto: Anna Pleslová