skip to main content
Jak být lepší

Drahé restaurace a nevýhodné půjčky. Utrácíte víc, než můžete?

Víte, čím se liší bohatí lidé od těch ostatních? Nikdy se nevydají ze svých zdrojů úplně. Pokud přežíváte od výplaty k výplatě nebo vám nezaplacené faktury dramaticky nabourají cash flow, je čas se zamyslet nad tím, co musíte udělat jinak. Odvrátíte tak katastrofu v podobě finančních potíží, které nás činí nejen nesvobodnými, ale také výrazně frustrovanými.

Zde je 10 důkazů, že nevycházíte se svými financemi.

Nemáte úspory

Finanční rezerva je naprosto zásadní pro to, abyste se nebáli přijít o práci, která vás netěší, nezažívali další stres, pokud onemocníte nebo vás postihnou jiné nutné nečekané výdaje. Ideálně byste si měli odkládat 10 procent svých měsíčních výdělků, pokud ale vaše příjmy příliš šetření nedovolují, zkuste se dostat alespoň na pět procent.

Reklama

Útraty rostou společně s výdělky

Pokud jste vydělávali málo a nemohli jste šetřit, měli jste ještě omluvu. Ale v případě, že se vaše finanční situace zlepšila a úspory stejně nemáte, musíte svůj přístup přehodnotit. Je jasné, že když nám na účet začne chodit tučnější částka, chceme si dopřát. Všechny tyto útraty jsou ale v pořádku pouze v případě, že jinak nenarušují další sféry vašeho života.

Lidé se stejným platem utrácejí méně

Zatímco vy přežíváte do výplaty, kolega na stejné pozici uspořil na akontaci na hypotéku či na cestu na druhý konec světa. Je možné, že má ještě další přivýdělek či dobře vydělávající protějšek. Ale je také plně možné, že nepotřebuje každý den pít kávu z trendy kavárny nebo si vystačí s několik let starým telefonem.

Splácíte pozdě kreditní kartu

Na jejím používání není nic špatného, ale pokud ji doplácíte se zpožděním, nabíhají vám opravdu velké úroky. Vlastnictví kreditní karty je jen pro ty, kdo mají finanční disciplínu.

Máte strach si evidovat své výlohy

Tušíte totiž, že jsou naddimenzované, a nechcete, aby vás trápilo svědomí. To je lidské, nicméně nekonstruktivní. Pouze pokud si začnete zapisovat, za co peníze utrácíte, získáte nad nimi kontrolu.

Reklama

Pořizujete si předměty, které jsou určeny bohatším lidem

Chcete mít status a myslíte si, že společenské uznání získáte tak, že se ubytujete v trendy hotelu nebo si pořídíte auto, které je vysloveně na předvádění před ostatními, ale nemáte na jeho splácení. Přiznat si, že objekty vaší touhy jsou určeny bohatším, může být nepříjemné. Ale jaký má smysl se pro ně trápit a přičinit si zbytečné potíže, ze kterých se budete dlouho dostávat? Předměty, které dodávají společenský status, z vás úspěšnější ani spokojenější osobu neudělají.

Protiví se vám slevové akce

Nejde o to, abyste studovali slevové letáky v supermarketu. Ale existuje spousta akcí, díky kterým si můžete výhodněji koupit notebook i auto.

Máte několik půjček

A všechny z nich mají vysoké úroky, které jsou výhodné pro banku, nikoliv pro vás. Půjčky si berte jen v případě, že se jedná o způsob, jak v budoucnu vydělat více, a jsou nutnou investicí. Nebo je potřebujete na výdaj, bez kterého nemůžete žít.

Odmítáte přiznat, že na něco nemáte

Pohybujete se ve skupině bonitnějších přátel a nemůžete si dovolit společné nákladné dovolené či návštěvy degustačních restaurací několikrát do měsíce. Přesto s nimi chcete držet krok. Ale předstírat, že jste grand, ačkoliv ve skutečnosti máte vítr v kapse, je jen strach z odmítnutí okolí. Jako vyzrálá osobnost musíte držet své výdaje pod kontrolou a na tom není nic trapného, naopak.

Nemáte žádné dlouhodobé finanční cíle

Protože v takovém případě motivace odkládat si úspory mizí. Potřebujete vědět, kde byste chtěli za pár let se svými financemi být, protože s jasnou vizí se úsilí nerozhazovat posílí.

Reklama
Reklama