skip to main content

Drama pod širým nebem. Kam vyrazit na letní divadelní představení?

Ten hlad je velký. A teď konečně je příležitost se nasytit. Uměním. Divadlem. Velká část divadelních souborů se totiž namísto temných sálů rozhodla přes léto vystupovat venku.

Do divadla sice můžeme, ale i tak je potřeba počítat s několika omezeními. Tím hlavním je asi stále trvající povinnost mít na obličeji respirátor. Pořadatelé také návštěvníkům představení nesmějí prodávat žádné jídlo nebo pití. I tak by ale byla škoda široké nabídky letních divadelních scén nevyužít.

Letní scéna Muzea Kampa
Praha

V roce 2019 opanovala nádvoří Sovových mlýnů na Kampě hra k výročí mecenášky umění Medy Mládkové pojmenovaná jednoduše Meda. Hrála se minulé dvě sezony a hraje se i letos. Tento rok k ní ale přibylo ještě další představení pojmenované Werich. V hlavní roli s Vojtěchem Kotkem a Václavem Koptou. Na programu je až do druhé poloviny září.

Letní Shakespearovské slavnosti
Praha, Brno, Ostrava

Mnoho povyku pro nic, Hamlet, Veselé paničky Windsorské, Zkrocení zlé ženy, Zimní pohádka nebo představení Bouře v premiérovém provedení režijního dua SKUTR. K tomu přidejte v hlavním městě exkluzivní prostory Pražského hradu, v případě Brna hradu Špilberk a v případě Ostravy Slezskoostravského hradu a letošní Shakespearovské slavnosti jsou na světě. V Brně a Ostravě se hraje do srpna, v Praze až do září. 

Letní scéna pod Žižkovskou věží
Praha

Divadlo Kalich rozbilo letní scénu na Žižkově. Vidět tak lze například nezapomenutelnou Helenku Součkovou v představení Hrdý Budžes ztvárněnou Bárou Hrzánovou, hru Saturnin, za kterou coby režisér stojí Ondřej Havelka, nebo Molièrova Lakomce. Poslední představení se hraje v druhé půlce září.

Valdštejnská zahrada
Praha

Činoherní klub, Dejvické divadlo, Vinohradské divadlo a Divadlo Na Zábradlí. Trojice pražských scén od 16. července do 2. srpna obsadí krytý prostor v západní části Valdštejnské zahrady Pražského hradu. Na programu je dohromady osm představení. Poslední se hraje 2. srpna. Vstupenky prodávají jednotlivá vystupující divadla.

Voděrádky u Říčan
Voděrádky

Ještě nedávno tady byla skládka. Teď je na jejím místě nová divadelní scéna Voděrádky, snadno dosažitelná z Prahy pro víc než čtyři stovky diváků, kteří v případě deště mají možnost zůstat ukrytí pod střechou velkého stanu. Do úterý 14. července patří Dejvickému divadlu. 

Azyl78
Praha

Šapitó Azyl78 s kapacitou pět až osm set lidí poskytne do září zázemí mnoha divadlům a souborům i další živé kultuře. K nalezení je v zadní, parkové části Výstaviště Praha vedle Stromovky. Vybírat lze z představení Divadla Na Zábradlí, Divadla pod Palmovkou, Cirku La Putyka, Činoherního klubu, Studia Ypsilon, divadla Minor a dalších.

Reklama

Letní scéna Divadla Ungelt
Praha

Relativně komorní prostor pro tři stovky diváků už od roku 2005 funguje během léta ve starobylé části Hradčan pod Loretou na Novém Světě. Repertoár zahrnuje například představení Skleněný strop s Táňou Dykovou a Jiřím Langmajerem, který na stejných prknech vedle Pavla Lišky exceluje i v dramatu Housle. Poslední venkovní představení letní scény Ungeltu je naplánované na 10. září.

Letní scéna Harfa
Praha

Na střechu obchodního centra Harfa se až do 5. září přesunula většinou komediální představení divadla Gong, kde vyčnívá především představení Caveman v hlavní roli s Janem Holíkem nebo Jakubem Slachem.

Lesní divadlo Řevnice
Praha

Od 17. do 27. srpna bude přírodní divadelní amfiteátr, který se nachází v lese nad centrem Řevnic nedaleko Prahy, patřit Dejvickému divadlu. Vstupenky jsou stále k dispozici na představení Elegance molekuly v hlavní roli s Ivanem Trojanem a Brian, kde hlavní roli ztvárnil Jaroslav Plesl.

Letní divadelní scéna Boleslava Polívky
Slavkov a Kraví hora

Zámek Slavkov nedaleko Brna a amfiteátr Kraví hora jsou místa, která během léta slouží jako letní scéna Divadla Bolívky. Vyrazit se tak dá například na představení Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, v hlavních rolích s Bolkem Polívkou a Pavlem Liškou, kus jménem Charleyova teta nebo na Zločin v posázavském Pacifiku s Ondřejem Havelkou. Poslední představení je v plánu 17. srpna.

Otáčivé hlediště Český Krumlov
Český Krumlov

Až do 12. září je možné navštívit představení Jihočeského divadla, která se denně odehrávají u otáčivého hlediště v českokrumlovském zámeckém parku. Na programu je jak činohra, tak i balet nebo opera. 

Pravidla pro návštěvu divadelního představení

  • Povinnost prokázat se negativním PCR testem starým nejvýše sedm dnů, nebo negativním antigenním testem ne starším než 72 hodin.
  • Mít čestné prohlášením o absolvování samotestu s negativním výsledkem nejdéle před 72 hodinami v zaměstnání nebo ve škole.
  • Mít certifikát ministerstva zdravotnictví o ukončeném očkování proti onemocnění covid-19 nebo aplikaci alespoň první dávky očkování proti covidu-19, přičemž od této dávky musí uběhnout nejméně dvaadvacet dnů.
  • Mít laboratorně potvrzené onemocnění covid-19 v době ne delší než 180 dnů.
  • Některé scény nabízejí i absolvování samotestu před vstupem.
  • Povinnost mít na ústech a nose během představení respirátor.