Miliardář Leo Koguan, který tvrdí, že vlastní více než dvacet sedm milionů akcií Tesly, prohlásil, že Musk je tyranský CEO, který opustil automobilku kvůli svým dalším společnostem.

Leo Koguan, singapurský miliardář, který o sobě tvrdí, že je největším drobným investorem společnosti Tesla, a který se již dříve označil za fanouška Elona Muska, hlasoval před výroční schůzí společnosti proti obnovení Muskova kompenzačního balíčku ve výši padesáti miliard dolarů. Ten soudce v Delawaru na začátku tohoto roku zrušil.

Koguan, jehož čisté jmění Forbes odhaduje na 5,9 miliardy dolarů a který je zakladatelem IT společnosti SHI International, prozradil Forbesu, že hlasoval také proti založení společnosti v Texasu, proti novým podmínkám ve správní radě pro Muska, jeho bratra Kimbala a Jamese Murdocha a proti zachování PricewaterhouseCoopers jako účetní firmy společnosti. Akcionáři hlasují před výroční valnou hromadou společnosti Tesla, která se koná 13. června.

Koguanovy hlasy podle jeho slov vycházejí z přesvědčení, že Musk „opustil Teslu kvůli svým dalším společnostem“, jak uvedl v e-mailu pro Forbes. „Dočasně se vrátil, aby si vyzvedl svých pětapadesát miliard dolarů výkupného. Mám zlomené srdce.“

Pro někdejšího Elonova fanouška, jak sám sebe pro Forbes Koguan v roce 2021 označil, je to dramatický obrat: „Řekl bych, že je to jediný člověk na Zemi, kterého si opravdu vážím.“

Akcie Tesly letos klesly o třicet procent, protože prodeje elektromobilů se zpomalují a Musk prosazuje největší propouštění v historii společnosti se sídlem v Austinu, které se týká více než čtrnácti tisíc zaměstnanců po celém světě.

Současně také upřednostňuje zaměření Tesly na prodej robotických vozů, přestože se zdá, že v technologii autonomního řízení je daleko za firmami, jako je Waymo společnosti Alphabet.

„V poslední době jsem zjistil, že Tesla má jednoho akcionáře, jednočlenné představenstvo a jednoho tyranského generálního ředitele. Snažil jsem se ozvat, ale on nikoho neposlouchá. Naslouchá jen vlastním hlasům ve své hlavě,“ řekl Koguan. „Jeho prioritou by mělo být to, aby pracoval jako generální ředitel společnosti Tesla. Již získal třináct procent akcií. To je víc než dost. Všechny své podniky financoval z bankomatu Tesly.“

Automobilka na žádost o komentář nereagovala.

Předsedkyně představenstva společnosti Tesla Robyn Denholm se snažila přesvědčit akcionáře, aby podpořili obnovení Muskova kompenzačního balíčku z roku 2018 a přesunutí sídla společnosti z Delawaru do Texasu. Obnovení balíčku odměn v podobě akcií „znamená, že bude i nadále motivován k inovacím a růstu společnosti Tesla, protože na tom bude záviset hodnota jeho akcií!“ uvedla ve svém nedávném podání proxy komisi SEC.

Muskův balíček odměn dostal původně zelenou v roce 2018, kdy tržní kapitalizace Tesly byla nižší než šedesát miliard dolarů, a zahrnoval finanční a tržní cíle. Plně se uplatnil koncem roku 2022 poté, co Tesla dosáhla klíčových výkonnostních milníků, mezi něž patřilo zvýšení tržní kapitalizace na sto miliard dolarů a dosažení ročních tržeb přesahujících dvacet miliard dolarů. Teoreticky to Muskovi umožnilo zvýšit svůj podíl ze třinácti na dvaadvacet procent.

Tržní hodnota společnosti Tesla činila ke středečnímu závěru 555 miliard dolarů, což znamená, že po započtení nákladů na uplatnění opcí činí hodnota balíčku odměn přibližně padesát miliard dolarů.

V lednu delawarská soudkyně Kathaleen McCormick rozhodla, že Musk a jeho spoluobžalovaní, společnost Tesla a někteří členové jejího představenstva, neprokázali, že proces, na jehož základě byla udělena „největší potenciální možnost odměny, jaká kdy byla na veřejných trzích zaznamenána“, byl spravedlivý kvůli střetu zájmů a Muskově kontrole nad představenstvem.

Její rozhodnutí vedlo k tomu, že Musk přišel o titul nejbohatšího člověka na světě. Forbes ho v současnosti řadí na druhé místo s majetkem ve výši 195 miliard dolarů.

Koguan se narodil v Indonésii, získal magisterský titul na Kolumbijské univerzitě a titul z práv na New York Law School. V roce 1989 se oženil s Thai Lee, absolventkou MBA na Harvardu.

Ještě téhož roku manželé za necelý milion dolarů koupili prodejce softwaru, z něhož se stala společnost SHI International, globální poskytovatel informačních technologií. Lee je její prezidentkou a generální ředitelkou, zatímco Koguan, občan Spojených států, který se před lety vrátil do Asie, je předsedou správní rady.

Akcie společnosti Tesla ve středu 15. května při obchodování na burze Nasdaq klesly o dvě procenta na 173,99 dolaru.