Česká chemická skupina Draslovka miliardářů Petra Pudila a Vasila Bobely vstoupila do mezinárodní arbitráže proti Mexiku, protože tamní úřady údajně maří její investici do výstavby nové továrny v rámci projektu Laguna. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.
Skupina českých podnikatelů si u mezinárodního soudu Světové banky stěžuje, že mexická vláda brání realizaci jejich projektu, čímž ohrožuje plánovanou expanzi Draslovky v regionu.
Řízení skupina zahájila v úterý. Spor podle serveru souvisí s akvizicí americké společnosti Chemours Mining Solutions Business v roce 2021 za 520 milionů dolarů (12,4 miliardy korun), která provozuje největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě v americkém Memphisu. Součástí transakce byl i právě projekt Laguna v Mexiku od Draslovky.
Draslovka se podle Seznam Zpráv snažila dokončit rozestavěnou továrnu v mexickém Gomez Palacio, což se jí dosud nepodařilo. Investici podle firmy komplikují tamní úřady.
„Po důkladné ekonomické a tržní analýze a vzhledem k tomu, že výroba v závodě Laguna se v krátkodobém horizontu jeví jako nepravděpodobná, jsme přijali strategické rozhodnutí přemístit zařízení, které je v současné době v závodě tak, aby mohlo být plně využito v jiných provozech společnosti Draslovka,“ uvedl už dříve šéf Draslovky Pavel Brůžek mladší.
Draslovka vyrábí speciální chemické produkty na bázi kyanovodíku a je největším světovým výrobcem pevného kyanidu sodného. Ten se používá při těžbě nerostů.
V Mexiku má Draslovka v současné době tři provozovny zásobující doly pro těžbu ušlechtilých kovů. Mexiko má největší zásoby stříbra na světě a bohaté zásoby nerostných surovin.
Kromě Pudila a Bobely vlastní dalších 7,5 procenta firmy podnikatel Jan Dobrovský a zbývajících více než pětadvacet procent drží rodina Brůžkových. Kromě Česka působí firma v USA či Jihoafrické republice.
Předloni skupina zaznamenala tržby 462,9 milionu dolarů (11 miliard korun). Hrubý provozní zisk EBITDA činil 74,8 milionu dolarů (1,8 miliardy korun).
Grafika: Forbes Česko