Seznamte se s novými tvářemi. Tři noví miliardáři se letos kvalifikovali do žebříčku nejbohatších Čechů. Co byste o nich měli vědět?

Jan Vild

13. pozice
35 miliard korun

Nová tvář v žebříčku a hned mezi dolarové miliardáře? Když vybudujete hi-tech zdravotnickou firmu s obratem přes šestnáct miliard, která jen na daních v Česku loni odvedla více než 830 milionů korun (a její zisky jsou v jednotkách miliard), možné je vše.

Jan Vild je zajímavý člověk – po krátké epizodě v politice, kterou si střihl hned po revoluci, se celých třicet let držel pod radarem. Nebyl vidět a nebylo o něm slyšet, zatímco nenápadně budoval společnost BTL, dnes jednoho z největších globálních výrobců zdravotnické techniky.

Firma s armádou pěti stovek vývojářů, která své přístroje pro estetickou medicínu, fyzioterapii či kardiologii vyrábí v Česku (a Rakousku a Bulharsku), ale vyváží do celého světa, mimo jiné drží přes dvě stě patentů a další stovky má v řízení.

Ve vývojovém centru Cube kromě navrhování přístrojů navíc v laboratořích také zkoušejí kultivovat buňky a testují biokompatibilní materiály. Letos BTL mimo jiné investovalo stovky milionů korun do biotechnologií a genové terapie, když vstoupilo do startupu Adalid Sciences.

Martin Drda

68–69. pozice
7,3 miliardy korun

Jeho STV Group letos využila výkonnostní vlny tsunami zbrojařského průmyslu a expandovala na Slovensko, kde koupila Matador Industries, závod věnující se kromě výroby pro obranný průmysl také gumárenství.

Sedmačtyřicetiletý Drda se v našem žebříčku objevuje poprvé, byť STV Group přebíral po zesnulém otci už ve dvaadvaceti. Skrze akvizice muničních skladů a především strojíren v Poličce z firmy vybudoval jednu z největších českých zbrojařských skupin.

Poličská výroba jako jediná v Česku produkuje dělostřelecké náboje ráže 155 milimetrů, po kterých je teď ve světě sháňka. I díky tomu se dnes firma původně přeprodávající přebytečný vojenský materiál chlubí tržbami přes 4,5 miliardy korun – a hlavně ziskem přes dvě miliardy.

Rok 2024 by mohl pro Drdovu skupinu dopadnout ještě lépe. Oproti předchozím letům už z drtivé většiny půjde o zisky plynoucí z vlastní výroby, které by se mohly vyšvihnout až přes hranici tří miliard korun.

Vladimír Velebný

82. pozice
5,5 miliardy korun

Přes dvacet tun kyseliny hyaluronové? To už je, panečku, něco. Tolik každý rok vyrobí v Dolní Dobrouči biotechnologická firma Contipro, která se tím řadí mezi světová esa produkce téhle skoro zázračné suroviny.

„Hyaluronka“, jak jí mazlivě přezdívá zakladatel Contipra Vladimír Velebný, se používá v medicíně, farmacii, kosmetice a nanotechnologiích. Letos navíc firma staví novou linku za půl miliardy, která pomůže ve strategické expanzi.

Vystudovaný biochemik Velebný rozjel podnikání hned v roce 1990 – a nezačínal v garáži, ale rovnou v obýváku. Firmu vlastní pořád ze sta procent, ale vedení Contipra, které drží přes 120 mezinárodních patentů a pravidelně dosahuje půlmiliardového zisku EBITDA, už předal manželce Zuzaně Bubnové.