Nenápadní byznysmeni z Berouna, majitelé bohaté sázkové skupiny Tipsport, v čele s Vratislavem Randou (na snímku) se rozhodli znovu vyzvat na souboj loterijní jedničku Sazku. Lídr v kurzovém sázení v Česku totiž přikoupil druhou největší číselnou loterii na trhu Korunka. V ní lidé loni vsadili více než 400 milionů korun.

Čtěte také: Z Česka do Londýna a zpět. Brněnský podnikatel roztáčí byznys malých firem

Pro Tipsport jde o návrat do branže, ve které se už jednou spálil. Zatímco v kurzovém sázení je v Česku neporazitelnou jedničkou s více než polovičním podílem na trhu a bezpečným náskokem před druhou Fortunou, projekt číselné loterie Tipšestka, kterou před sedmi lety v Berouně rozjeli proti tehdy krachující Sazce, skončil po pár letech provozu nezdarem. Firma jej před časem v tichosti zastavila.

„Aktuální akvizice je úplně o něčem jiném. Korunka je zavedenou firmou se stabilním byznysem a silnou značkou,“ vysvětluje spolumajitel Tipsportu Vratislav Randa.

Zároveň dodává, že cílem rozhodně není porazit Sazku v její klíčové disciplíně. „Jsme realisté a chápeme, že to není možné. Ale zároveň bychom jí určitě rádi pár procent trhu uzmuli. Pro nás je to vhodný doplněk byznysu,“ dodává Randa, jeden ze zakladatelů a klíčových mužů berounské herní skupiny, která loni vydělala 1,1 miliardy korun čistého.

Loterie Korunka je pohrobkem po původní herní společnosti Chance, která patřila někdejším manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi. Její sázkovou část koupil Tipsport už v roce 2012, původním majitelům ale zůstala právě číselná loterie. Po soudním řízení obou manažerů kvůli údajnému tunelování MUS ve Švýcarsku se oba ze struktury firmy stáhli, podle informací z trhu ale k firmě měli blízko do současnosti.

Bez ohledu na nepřehlednou majetkovou strukturu se z Korunky stala druhá největší číselná loterie na trhu s přijatými sázkami přes 430 milionů korun. Pro srovnání, v tradiční Sportce od Sazky, jednoznačném lídrovi loterijního trhu, lidé ročně prosázejí 5,6 miliardy korun. Jako první na trhu nabídla také sázky po internetu, které loni zlegalizoval nový loterijní zákon.

„Firma má dlouho vyřízené povolení od ministerstva financí k hrám na internetu a daří se jí v nich dobře. I to byl důvod, proč jsme firmu koupili,“ dodává Randa.

Loterie Korunka se losuje dvakrát denně každý den v týdnu. Losuje se 6 čísel ze 49. Výhry u Korunky jsou pevně dané a výherci se o výhry nedělí. To je rozdíl oproti Sportce, hře s jackpotem, který roste z nevyplacených výher. V Korunce hráči vždy dopředu vědí, kolik vyhrají, a to bez ohledu na to, kolik dalších hráčů vyhraje. Minimální vklad činí 10 korun.

„Chceme Korunce zachovat její vlastní identitu, proto ji vizuálně s Tipsportem nechceme příliš spojovat. Stejně jako dodnes zvlášť držíme značku Chance, která má své věrné zákazníky, budeme zvlášť držet i Korunku,“ říká Vratislav Randa.

Přestože ke spojení obou firem už technicky došlo před několika dny, o Tipsportu na webové stránce Loterie Korunka nenajdete ani zmínku. Tedy kromě informace, že Korunku lze vsadit i na pobočkách berounské sázkové kanceláře. Na druhé straně se o Korunce nepíše ani na hlavní stránce Tipsportu.

Berounská společnost je rozjetým strojem na peníze, loni přijala celkové sázky v Česku a na Slovensku za 55 miliard korun, což stačilo na čistý zisk 1,1 miliardy korun. Zaměstnává přes tři tisíce lidí. I přes zájem bohatých kupců z Česka i ze zahraničí nadále zůstává v rukou berounských patriotů, kteří se vesměs drží v pozadí a ví se o nich poměrně málo.

Nejvýraznější z nich je ekonom a sázkařský kumštýř Vratislav Randa, který se aktivně podílí i na řízení firmy a jejích investicích. Firma v Berouně staví nové kancelářské budovy, investovala do sportovních práv, když koupila agenturu BPA, někdejší firmu Antonína Charouze, a buduje masivní IT divizi kvůli novým hazardním hrám na internetu.