Je to skoro 20 let, co ukončil kariéru, ale jeho jméno je pořád silná značka. Wayne Gretzky, nejslavnější a pravděpodobně i nejlepší hokejista všech dob, vždycky přitahoval rekordy a platí to i teď.

Jeho hokejová kartička ze sezony 1979–80, kdy debutoval v NHL v dresu Edmontonu Oilers, je nyní v dražbě a podle všeho půjde o historickou událost. Hodnota kartičky značky O-Pee-Chee se v Goldin Auctions vyšplhala už na 200 tisíc dolarů (téměř 5 milionů korun), což už je dvojnásobek předchozího rekordu za jednu hokejovou kartu.

A i vzhledem k této Gretzkyho kartičce, která se naposledy prodala v květnu 2011 za 94 tisíc dolarů. V aktuální online dražbě, která vyvrcholí 4. srpna, by se však její cena podle odhadů mohla dostat až na čtyřnásobek, tedy k 400 tisícům dolarů.

„Tahle kartička je vlajkovou lodí na celém trhu,“ řekl Ken Goldin, prezident Goldin Auctions, pro časopis Sports Illustrated. „Je to zdaleka nejcennější a nejžádanější kartička, a to o parník.“

Gretzkého kartičky z nováčkovské sezony přitom nejsou na sběratelském trhu až zas takovou vzácností, zvlášť pokud vám nevadí, že jsou v „ošoupaném“ stavu. Naopak těch v perfektním stavu je nedostatek a jejich investiční hodnota tedy velmi roste. Podle Goldina se cena těchto kartiček před pěti lety pohybovala okolo pěti tisíc dolarů, nyní je ovšem minimálně 30 tisíc.

Jenže zmíněná O-Pee-Chee kartička je něco jiného. Společnost PSA, která nezávisle analyzuje fyzický stav hokejových kartiček, jí dala jako jediné z 3727 kopií na trhu nejvyšší známku 10.