Nahoru, dolů, nahoru. Hypoteční trh čím dál více vypadá, jako by jeho vývoj určoval nadšený matematik se zalíbením v sinusoidě. Po třetím kvartálu, kdy zájem o úvěry na bydlení klesal, napůjčovaly banky v říjnu znovu více než v září. Přestože úroky nadále letí vzhůru.
Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u nejvýznamnějších finančních institucí u nás, si Češi v předchozím měsíci došli do bank pro 10 065 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 32,069 miliardy korun. To představuje meziměsíční nárůst téměř o 1,5 miliardy korun – oproti říjnu 2020 dokonce o 6,9 miliardy.
Průměrná úroková sazba přitom roste už osmý měsíc v řadě. V říjnu stoupla o dalších jedenáct bazických bodů na 2,54 procenta p. a.
„Po razantním zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB zvyšují svoje nabídkové sazby i jednotlivé banky,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
„A jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Fincentrum Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték, se zatím navýšení bank v indexu nepromítla,“ dodává. Podle odborníků je nicméně zřejmé, že se sazby přehoupnou přes hranici čtyř procent a v průběhu příštího roku se dost možná i přiblíží pěti procentům.
„Dokud si budou komerční banky půjčovat drahé peníze na mezibankovním trhu, sazby stále porostou a celý trh se bude zpomalovat,“ doplňuje Jan Řezanka, poradce hypotečního tržiště Zaloto. „Růst by nastartovalo snížení cen nemovitostí, což je velmi nepravděpodobné, nebo snížení sazeb. To se dá očekávat až ve chvíli, kdy ČNB zkrotí vysokou inflaci a začne snižovat svoje sazby.“
Od ledna do října letošního roku sjednaly tuzemské banky hypotéky již za více než 355 miliard korun. Pro srovnání: v loňském, rekordním roce to bylo v témže období bezmála 200 miliard.
I kdyby tak ve zbývajících dvou měsících roku 2021 zájem o hypotéky výrazně poklesl, jejich poskytnutý objem se patrně dostane až nad hranici 400 miliard.